google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
Vali Kaymak: Riskli binalar tespit ediliyor

Vali Kaymak: Riskli binalar tespit ediliyor

Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun'da dere yataklarındaki riskli binaların tespitinin yapıldığını belirterek, "Dere yatağına yapılan binaların kesinlikle yıkılması lazım" dedi

22 Ağustos 2019 - 17:11

Samsun'da İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından ‘Afetlere Hazırlık Yılı’ Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Samsun Valisi Osman Kaymak da katıldı.

Samsun'da afet bilincini yaygınlaştırmaya çalıştıklarını kaydeden Vali Kaymak, “Bakanlığımız ayrıca her ay için bir tema belirledi ve bu ayki temamız ‘Afet Risklerini Anlamak’. Bütün Türkiye’de olduğu gibi Samsun’da da toplumumuzda afet bilincini yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bu çerçevede de bu kampanyayı çok önemsiyoruz. Biraz önce arkadaşımızın yaptığı sunumda da görüldüğü gibi Türkiye bir deprem ülkesi ve çok ciddi depremler yaşadık. ‘Deprem öldürmez, bina öldürür’ gerçeğinden hareketle bu bilincin yayılması lazım. Depremi önlemek mümkün değil ama tedbirli olmamız lazım. Tabii ki bu bilincin yayılması konusunda basın mensuplarımıza da çok önemli görevler düşüyor. Biz basının bizimle birlikte kamu hizmeti verdiğini düşünüyoruz. O yönüyle basın mensuplarımıza teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Samsun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün bölgemizdeki en teşkilatlı, en kurumsal müdürlük olarak AFAD başkanlığının tüm imkan ve kabiliyetlerine sahip olduğunu dile getiren Kaymak, “Bu yönüyle de Samsun AFAD Müdürlüğümüzle iftihar edebiliriz. Afet olaylarına müdahalelerimiz ve eğitimlerimiz yoğun bir şekilde devam ediyor. Deprem haricindeki diğer konularda da çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Ben arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Deprem konusunda vatandaşlarımızdan en önemli beklentilerinin oturdukları evin depreme dayanıklı olup olmadığını tespit etmeleri olduğunu kaydeden  Kaymak, “Bu konuda vatandaşlarımız bilinçli olursa bu bilinç müteahhiti de belediyeyi de diğer kurumları da zorlayacak. Bu bilinci birlikte oluşturacağız. Vatandaşlarımız www.hazirol.gov.tr
6. Tatbikatlar AFAD; afet ve acil durum yönetiminde esneklik sağlanması, kendi kendine yetebilirliğin ölçülmesi, koordinasyon ve işbirliğinin güçlendirilmesi, öğrenme ve güncelleme amacıyla afet ve acil durum tatbikatları düzenliyor.www.hazirol.gov.tr web sitesinden bilinçlenme konusunda bütün bilgilere ulaşabilirler” dedi.

 Kaymak açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Binaların yıkılıp kamulaştırma konusu ileriki aşama. Şu an hangi bina riskli bölgede bulunuyor bunlar tam olarak tespit edilecek. Aslında bu projenin uygulanması biraz da kaynağa bağlı. Dere yataklarında çok sayıda bina olduğunu biliyoruz. Ama bunların kamulaştırılması ve yıkılmasıyla ilgili süreç devam ediyor. Ben başlatılan projeyi çok anlamlı buluyorum. İnsan hayatı her şeyden önemlidir. Pek çok konuda eksiğimiz olur, gideririz ama giden canları geri getiremiyoruz. Bir bina dere yatağına yapılmışsa, kim yapmışsa onun hakkında soruşturma başlatalım ama soruşturma başlatmak öleni geri getirmiyor. Irmak gitmeye yatak arıyor, mutlaka bir yeri yıkıp gidecektir. O anlamda dere yatağına yapılan binaların kesinlikle yıkılması lazım, bu tespitin yapılması lazım. Bence şuan devletimiz de böyle bir bilinci ortaya koydu. Böyle bir çalışma yapılıyor. Samsun’da da bunun tespitleri yapılıyor. Daha sonra bu çalışmanın hangi boyutlarda olacağını devlet yetkililerimiz açıklayacak. Bunlar kamulaştırılacak mı? Hangileri kamulaştırılacak? Tabii ki bu yapılırken de en riskli bölgelerden başlanacak. Samsun’un da bu projeye dahil edilmesinden dolayı devlet büyüklerimize müteşekkiriz. Biz de o çerçevede ekiplerimizi kurduk. Dere yataklarındaki riskli binaların tespiti yapılıyor. Daha sonra bakanlığımızın yönlendirmesine göre çalışmalarımızı duyuracağız” diye konuştu.

Toplantının ardından Vali Osman Kaymak, AFAD’ın araç envanterini inceleyerek, arama-kurtarma köpekleri Çiçi ve Kito’nun gösterisini izledi.

Toplantıya ayrıca Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Vekili Levent Uçarlı, ilgili şube müdürleri ile yerel ve yaygın medya kuruluşlarının yönetici/temsilcileri katıldı. 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsunspor’da transfer mesaisi
Samsunspor’da transfer mesaisi
12 Ağustos güncel altın fiyatları
12 Ağustos güncel altın fiyatları