Reklam
Vali Kaymak: “Çocuk istismarını önlemede en önemli araç...
Reklam

Vali Kaymak: “Çocuk istismarını önlemede en önemli araç eğitimdir”

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Samsun Temsilciliğince "Çocuk İstismarının Nedenleri ve Koruyucu Önlemler Çalıştayı" düzenlendi.

16 Şubat 2018 - 15:08

SAMSUN HABER - Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediyesi 15 Temmuz Ömer Halisdemir Salonu'nda düzenlenen çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, anne ve babanın becerilerinin yeterince gelişmemesi nedeniyle çocuklarına kötü muamele yapabildiklerini söyledi.

Küçük sosyoekonomik düzey, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı, küçük yaşta çocuk sahibi olma, anne ve babanın çocukluğunda kaldığı ihmal ve istismar, aile içi şiddet, aşırı kalabalık aile ve çevre koşullarının çocuk ihmal ve istismarının nedenlerinin başında geldiğini anlatan Vali Kaymak, özellikle şiddetin yoğun görüldüğü aile yapılarında çocuk ihmal ve istismarına da rastlandığını dile getirdi. 

,

Samsun Valisi Kaymak: “ile içi şiddet ve çocuk istismarını önlemede en önemli araç eğitimdir. Toplumun, bireylerin ve ailelerin bu konularda bilinçlendirilmeleri, şiddet ve istismarı olağan olarak görmekten vazgeçmeleri şiddet ve istismarın önlenmesi için hayati önem taşımaktadır. İhmal ve istismarı besleyen en önemli düşüncelerden birisi, çocukların anne babalara ait olduğu görüşüdür. Bu görüş kırılmadan ve çocukların anne babalarına ait değil, sadece onlara emanet edilmiş kendi kişilikleri ve yaşamı olan bireyler oldukları ebeveynler tarafından kabul edilmedikçe ihmal ve istismarın önüne geçmek zordur” ifadelerini kullandı 

Aile içi şiddet ve çocuk istismarının önlenmesinde en önemli aracın eğitim olduğuna işaret eden Kaymak, dünyada her yıl 100 milyon çocuğun fiziksel ve cinsel istismar ile ihmale uğradığını, binden fazla çocuğun da bu nedenle öldüğünün tahmin edildiğini kaydetti.

KADEM Samsun Temsilcisi Meral Kıvırcı ise, çocuk istismarı ve ihmalinin bir halk sağlığı sorunu olduğuna dikkati çekti.

Son yıllarda çocuk istismarı ve ihmalinin arttığını vurgulayan Kıvırcı, "İngiltere'de haftada 4, Amerika'da ise günde 3 çocuk, çocuk istismarı ve ihmali nedeniyle ölmektedir. 4 yaşın altında her bin çocuktan biri fiziksel istismara uğramaktadır. Çocukluk çağı travmaları içinde çocuk istismarı, yenilebilirliği, çocuğa genellikle en yakınlarınca yapılıyor olması nedeniyle tanımlanması ve tedavi edilmesi en zor travma olarak nitelendirilmektedir." diye konuştu.

İhmal nedeniyle çocuğun fiziksel ve ruhsal olarak olumsuz etkilendiğini belirten Kıvırcı, şunları söyledi:

"Toplumsal sorunlarımızdan biri olan çocuk istismarı konusu üzerinde önemle, hassasiyetle durmak, ciddi eylem planları hazırlamak ve uygulamak zorundayız. Çocuk istismarının önlenmesi, çocukların zarar görmemesi için konuyla ilgili profesyonel meslek gruplarının konuyu öğrenmeleri, tanı ve tedavi için detaylı bilgilere sahip olmaları gerekmektedir. Bunun ötesinde istismarın ortaya çıkması için koruyucu çalışmalar yapılması, ayrıca konu ile ilgili farkındalık oluşturarak duyarlılığın artırılması çok önemlidir."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun'da kaçakçılar yakayı ele verdi
Samsun'da kaçakçılar yakayı ele verdi
Olympian Akademi Spor Kulübü’nden Multimedya Atölyesi’ne ziyaret
Olympian Akademi Spor Kulübü’nden Multimedya Atölyesi’ne...