Reklam
Usta’ya YSK’dan ikinci kez ret
Reklam

Usta'ya YSK'dan ikinci kez ret

Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan Usta, oy pusulası ile ilgili ikinci kez YSK'ya başvuru yaptıklarını ancak yine bir cevap alamadıklarını söyledi

27 Mart 2019 - 18:04

SAMSUN HABER - Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan Usta, oy pusularıyla ilgili itirazlarını Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) yapmaya devam ettiklerini kaydetti. Usta, itirazlarıyla ilgili YSK'dan sağlıklı bir cevap alamadıklarını belirtti.
KONU ANAYASA MAHKEMESİ'NE TAŞINDI
Konuyla ilgili açıklama yapan Usta, "31 Mart Yerel Seçimlerinde Samsun'da tek bağımsız aday olmamıza rağmen oy pusulasında yapılan haksızlıklara ilişkin Yüksek Seçim Kuruluna (YSK'ya) yaptığımız itirazlar reddedilmiştir. Oy pusulasında bağımsız adaylar bölümü siyasi partilerden bir şeritle ayrılmasına rağmen ve Samsun’da tek bağımsız aday olmamıza rağmen bize yarım sütun ayrılmıştır. İlk itirazımız pusulaların basım aşamasında yapılmış fakat YSK tarafından ret edilmiştir. İkinci itirazımızsa, tek aday olduğumuz bağımsız aday bölümünde Erhan Usta yazısının altındaki boşluğa vurulan oyların geçerli sayılması yönünde olmuş, YSK ilgili genelgeyi işaret etmiş fakat açıklayıcı ve sağlıklı bir cevap vermemiştir. Konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıdık. Bu haksızlık karşısında yılmadık, var gücümüzle her gittiğimiz yerde vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Seçmene 'Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi Oy Pusulasında, yani Beyaz Pusulada, en sonda, Erhan Usta ismini bulacaksınız ve mühürü Erhan Usta yazısının üstündeki yuvarlağa vuracaksınız' diyoruz" dedi.

DEMİR'E YÜKLENDİ
Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir'e yüklenen Usta, "Son günlerde görüyoruz ki, diğer başkan adayı Mustafa Demir ve ekibi tarafından YSK tarafından belirlenen oy pusulanın aksi bir pusula basılarak dağıtılmakta, bağımsız aday bölümü tam sütun gösterilmekte ve bağımsız aday için mühürün vurulacağı yer, seçmene yanlış anlatılmakta, seçmeni yanıltmaya yönelik davranışlar sergilenmekte, seçmeni aldatıcı bir seçim propagandası yürütülmektedir.
Bizim açığımızı bulamayanlar, ayak oyunlarıyla bizi yıldırmaya ve sendeletmeye çalışmaktadır" diye konuştu.

ALGI OPERASYONU YAPILIYOR
Sosyal medya üzerinden algı operasyonları yapıldığını sözlerine ekleyen Usta, "Yine son günlerde, resmi sosyal medya hesaplarımızdan yaptığımız video ve metinleri, sponsorlu olarak paylaşan ve ilk bakışta Erhan Usta destekçisi gibi görünen, sponsorlarının kim olduğunun tahmini güç olmayan, beğeni sayfaları açılmakta ve paylaşımların altına troll hesaplardan kötü yorumlar yapılmaktadır. Bizi destekleyenlerin bu kötü niyetli beğeni sayfalarına girmeleri ve kötü yorumlara maruz kalmaları sağlanmakta ve algı operasyonları yapılmaktadır. Bu sayfaların bir çoğunda Samsun’da ikamet eden başta Trabzonlu hemşehrilerimiz olmak üzere diğer illerden Samsun’umuza gelen hemşehrilerimiz bize karşı kışkırtılmaktadır. Sanki biz onları Samsun’da istemiyormuşuz gibi bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Sevenlerimizden, gönüllülerimizden, siyasi görüşü ve nüfusa kayıtlı olduğu ili farketmeksizin tüm hemşehrilerimizden resmi sosyal medya hesaplarımız haricinde hiçbir beğeni sayfasına itibar etmemelerini istirham ediyoruz. Unutasınlar ki biz birlikte Samsun’uz."

ANKETLERE GÜVENMEYİN
Vatandaşları anket konusunda da uyaran Usta, "Şu ana kadar araştırma şirketleri tarafından Samsun için anket yayınlanmıştı, fakat seçime 4-5 gün kala bir firma logosu ile asılsız ve mesnetsiz olduğu her halinden belli bir anket yayınlanmıştır. Değerli hemşehrilerim, bu kadar kutuplaşmanın ve ayrıştırmanın olduğu bir siyasi zeminde hiç bir anket gerçeği doğru ölçemez, hiçbir ankete itibar etmeyiniz. Bize güvenin, biz bu seçimi alacağız, bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Malkoçoğlu
    6 ay önce
    Bu seçimi alacağımızı biliyorum bu iş bitmiştir .Samsun'a usda hayırlı olsun
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İNEGÖLSPOR - YILPORT SAMSUNSPORUMUZ: 0 – 1
İNEGÖLSPOR - YILPORT SAMSUNSPORUMUZ: 0 – 1
İrfan Buz: Değerli bir 3 puan aldık
İrfan Buz: Değerli bir 3 puan aldık