Türkiye’nin ilk seri müzikali Samsun’dan
Reklam

Türkiye'nin ilk seri müzikali Samsun'dan

Samsun Devlet Opera ve Balesinde (SAMDOB) rejisörlük yapan Şahan Gürkan, 'Masal Şatosu2-Altın Ejderha' adlı çocuk müzikalini seriye dönüştürerek, Türkiye'de bir ilke imza attı

26 Ocak 2019 - 12:10

SAMSUN HABER - SAMDOB'da 10 yıldır rejisör olarak görev yapan Gürkan'ın yazdığı "Masal Şatosu1-Prenses Tehlikede" adlı çocuk müzikali, sahneye konulduğu 2 yılda çocuklardan büyük ilgi gördü. Samsun'un ardından Mersin'de de 2 yıl sahnelenen müzikalin gördüğü ilgi, Gürkan'ı eserin devamını yazmaya yöneltti. Gürkan'ın, müzikalin devamı niteliğinde yazdığı "Masal Şatosu2-Altın Ejderha" da bu sanat sezonunda sahneye taşındı. 20 kişinin rol aldığı ve Çelik Kasapoğlu'nun müziğini yaptığı müzikalin librettosu, Gürkan'ın yanı sıra Cennet Türker'in yardımıyla oluşturuldu.

ÇOCUKLAR ÇOK SEVDİ
Şahan Gürkan, 2014 yılında Eskişehir'e düzenledikleri bir turne sırasında Masal Şatosu'nu gördüklerini, orada çocuk müzikali fikrinin doğduğunu söyledi. Bunun üzerine müzikali yazdığını, daha sonra Samsun'da sahnelendiğini belirten Gürkan, çocuklar tarafından büyük ilgi görmesi ve en çok seyirciye ulaşan eser olmasının kendisini ikincisini yazmaya sevk ettiğini aktardı. Müzikalin sahnelendiği 2 yılda kapalı gişe oynadığına işaret eden Gürkan, şöyle devam etti: "Oyun antik dönemde Doralyon isimli şehirde geçiyor. Doralyon, Eskişehir'in antik dönemdeki adından esinlenerek verildi. Terk edilen hayvanlardan, dünyada savaşların bitmesinden bahsediyordu. Masallarda erkek ağırlıklı konunun kırılması, kız karakterlerin öne çıkması gibi bir hayalimiz de vardı. İkincisinde ise Doralyon şehri, altın ejderha tarafından tehdit ediliyor ve buna karşı verilen mücadele anlatılıyor. Çocuklara daha fazla aktarabileceğimiz şeyler olduğunu düşünerek yazdık. İlk müzikalin devamı niteliğinde olduğu için birbirini tamamlayıcı özelliği var. Masal Şatosu1'deki karakterlerin yaşama devam etmek istediğini hayal ettik. Belki üçüncüsü de gelebilir" dedi.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun'da tedbirsizlik yeni vakalara yol açıyor
Samsun'da tedbirsizlik yeni vakalara yol açıyor
Samsun'da uygulanan şehirlerarası seyahat sınırlaması kaldırıldı
Samsun'da uygulanan şehirlerarası seyahat sınırlaması...