Reklam
Türk Askerinin Reyhanlı’ya Girişinin 76. Yıldönümü Kutlandı
Reklam

Türk Askerinin Reyhanlı’ya Girişinin 76. Yıldönümü Kutlandı

Türk askerinin Reyhanlı’ya girişinin 76.

08 Temmuz 2015 - 13:14

Türk askerinin Reyhanlı’ya girişinin 76. yıldönümü kutlandı.


Cumhuriyet Alanında, Atatürk Anıtı’na Kaymakam Yusuf Güler, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Hacı Nuri Ünal, Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi tarafından çelenk sunumu yapıldı. Törene katılanlar saygı duruşunda bulundu ardından İstiklal Marşı okundu.


Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi yaptı. Şanverdi, “Hatay ve Reyhanlı 20 yıl boyunca Fransızların işgali altında kalmıştır. Bu işgal sırasında Reyhanlı halkı da Türk devletinden ayrı kalmanın verdiği acıyı yaşamış, her şekilde özgürlük mücadelesine devam etmiştir. Halkımızın Türk Devleti bünyesinde var olma inancı hiçbir zaman kaybolmamış ve yüreklerde bir meşale olarak yanmıştır. Nitekim bu süreç Merhum Tayfur Sökmen’in devlet başkanlığında, 2 Eylül 1938 yılında bağımsız Hatay Devletinin kurulması ile başlamıştır. Ardından Hatay Devlet Meclisi Türkiye Cumhuriyeti’ne ilhak kararı ile 23 Temmuz 1939’da "Hatay" adıyla bir vilayet olarak Türkiye Cumhuriyetine katılmıştır. Bu milat bize, 76 yıldır demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın haklı gururunu yaşatmıştır. Reyhanlı halkı olarak, atalarımızdan miras, şehitlerimizin kanı ile sulanmış bu toprakları her zaman olduğu gibi milli birlik ve beraberlik duygusu ile sonsuza kadar koruyacak ve yaşatacağız. Ondan bir parça koparma düşüncesinde olanlara karşı canımız pahasına müdafaa edeceğimizi üstüne basarak söylüyoruz. 8 Temmuz Türk askerinin Albay Şükrü Kanatlı komutasında Reyhanlı’ya girişinin Onur günüdür. Şanlı ordumuzun Reyhanlı’ya girişinin 76’ncı Yıldönümü nedeniyle düzenlenen bu anlamlı günde bizlerle birlikte bulunmanızdan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Bizlere 76 yıl önce, kutsal memleketimizi canları pahasına kazandıran aziz Şehitlerimizi ve Gazilerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyor” dedi.


Belediye başkanlığındaki tebriklerin kabil edilmesinden sonra Belediye Başkanı Şanverdi ve belediye meclis üyeleri Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Hacı Nuri Ünal’ı makamında ziyaret etti.


Şanverdi 8 Temmuz anısında Yüzbaşı Ünal’a plaket verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsunlu asker İdlib'de şehit düştü
Samsunlu asker İdlib'de şehit düştü
Şehidimiz Canik'te defnedilecek
Şehidimiz Canik'te defnedilecek