Reklam
TSD KARADENİZ BÖLGESİ BAŞKANLAR KURULU SAMSUN’DA YAPILDI
Reklam

TSD KARADENİZ BÖLGESİ BAŞKANLAR KURULU SAMSUN'DA YAPILDI

Samsun Valisi Osman Kaymak, "Samsun’da bir yıl içerisinde evde bakım ücreti olarak 110 milyon lira para ödüyoruz. Bunlar büyük paralar" dedi 

12 Ocak 2019 - 16:07 - Güncelleme: 12 Ocak 2019 - 16:26

SAMSUN HABER - Sakatlar Derneği (TSD) Karadeniz Bölgesi Başkanlar Kurulu Toplantısı, TSD Samsun Şubesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Tesisinde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşamasını yapan TSD Samsun Samsun'da Şube Başkanı Hayriye Hakyemezoğlu, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

SUÇUMUZ NE
TSD Genel Başkanı Şükrü Boyraz ise Türkiye'de  9 buçuk milyon engelli yaşadığını belirterek, "Devlet İstatistik Kurumu’nun rakamlarına bakıldığında bugün itibariyle ülkemizde 9 buçuk milyon engelli  yaşıyor. Yani ülke nüfusunun yüzde 12,29’u diyor. Ancak sosyal alanlara, eğitim alanlarına, istihdam alanlarına, kamusal alanlara baktığımızda biz engelli bireyi adeta mum ışığında arar gibi arıyoruz. Biz ne suç işledik? Kimimiz ülkemizin bayrağı yere düşmesin diye engelli olduk, kimimiz doğuştan engelli olduk, kimimiz trafik kazasında engelli olduk, kimimiz doktorsuzluktan engelli olduk, kimimiz yanlış tedaviden engelli olduk. Yaşam eşit bir şekilde herkesin hakkı. Bizler evlerimizde mahpus hayatı yaşarız, ebeveynlerimiz bizim gönüllü gardiyanlarımız. Bizim artık cezamız bitsin, biz ev hapsinden çıkalım. Halkın içinde esnaf olalım, okuyalım, öğretmen olalım, vali olalım, kaymakam, bakan olalım. Bizim zihnimizde bir şey yok, önümüze konulan engeller var” dedi. 

SAMSUN ÖNEMLİ MESAFE ALDI

Hükümetin dünya ortalamasının çok üzerinde yasaları çıkardığını ve uygulamayı da çok başarılı bir şekilde yürüttüğünü kaydeden AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı  Mustafa Demir, “Biz o düzenlemeyi 2009 yılında yasalaştırdık. Samsun bu konuda önemli bir mesafe kat etmiş bir kent. Zaten bu tesis bunun en önemli örneklerinden biri. Samsun ve ilçelerinde hem karar mekanizmalarında, hem proje üretimlerinde, hem de uygulama alanında engelli vatandaşlarımızı sorumluluk almaya ve hizmet üretmek anlamında istifade etmek istiyoruz. Engelli vatandaşlarımız için bir kampüs planlıyoruz. Buradaki tesisin bir ileri safhasını düşünün sosyal, eğitim, sanat, kültür ve birçok alanda engellilerin kendini ifade edebilecekleri bir yer. Konferans salonları, sergi alanları, iş atölyeleri olan bir projeyi inşallah hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu.

ENGELLERİ KALDIRMALIYIZ
İstihdam imkânları, eğitim ve sağlık konularında gerçekten büyük gelişmelerin kaydedildiğini ifade edenSamsun Valisi Osman Kaymak “Samsun’da bir yıl içerisinde evde bakım ücreti olarak 110 milyon lira para ödüyoruz. Bunlar büyük rakamlar. Hükümetimizin son yıllarda sosyal güvenlik anlamında yapmış olduğu değişikliklerle Türkiye diğer ülkelerin çok ilerisinde. Avrupa’daki ülkeler sosyal güvenlik harcamalarını karşılayamadıkları için kısmaya başladı. Biz de her gün yeni bir ihtiyaçlara karşın program ortaya koyuyoruz. İnsanımızı yalnız bırakmamaya çalışıyoruz. Samsun da bu yönüyle örnek bir kent. Samsun’un caddelerinde, sokaklarında gezdiğinizde bu erişilebilirlik hizmetlerini görüyorsunuz. Samsun o yönüyle çok güzel bir seviyeye kavuşmuş bir il. Eksiklik varsa da hep birlikte bu eksiklikleri gidermeye çalışıyoruz. Önemli olan gönüllerdeki engellerin kaldırılması. Biz yöneticilerin, sorumluluk sahibi insanların engelli vatandaşlarımızın önündeki engelleri kaldırmamız gerekiyor” diye konuştu. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Milletvekili Köktaş: Kitap fuarları farkındalık yaratıyor
Milletvekili Köktaş: Kitap fuarları farkındalık yaratıyor
Başkan Sandıkçı’dan Samsunspor'a seyirci desteği
Başkan Sandıkçı’dan Samsunspor'a seyirci desteği