TMO:  Fındık üreticisini kara ve zarara ortak edemeyiz
Reklam
Reklam

TMO:  Fındık üreticisini kara ve zarara ortak edemeyiz

TMO Genel Müdürlüğü, fındık politikasını eleştirenlere yanıt verdi. TMO, üreticilere kar payı ödeme veya zarar ettiğinde zararı üreticiden tahsil etmelerinin söz konusu olmadığını kaydetti

12 Mayıs 2020 - 14:48
Reklam

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü, basında yer alan iddialara ilişkin yaptığı açıklamada Kamu İktisadi Teşekküllerinin kanun gereği, kar payı ödeme veya zarar ettiğinde zararı üreticiden tahsil etmelerinin söz konusu olmadığını belirtti. 
TMO’dan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada farklı mülahazalarla TMO’nun fındık politikasına dair “vatana ihanet”, “emek hırsızlığı” gibi ithamlarla beraber 24 TL'ye fındık satması eleştirilerek, üreticiye “kar payı dağıtması” yönünde söylemler” yer aldığı belirtildi. 
TMO açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: "TMO fındık alım fiyatlarını; üretici maliyeti, ekonomik göstergeler, üretim miktarı, bir önceki yıl alım fiyatları, üretimin sürdürülmesini sağlayacak kâr marjı gibi çok sayıda faktörü dikkate alarak belirlemektedir. Açıkladığımız fiyatlar, piyasa fiyatlarının belirli bir düzeyin altına düşmesini önlemek için belirlenmiş referans fiyatlardır. Nitekim 2019 yılında Levant kalite için 16,50 TL/kg, Giresun kalite için 17,00 TL/kg alım fiyatı açıklanmış ve piyasa fiyatları da kısa sürede belirlenen fiyatların üzerine çıkmış, Karadenizli üreticilerimizin en az 1,5 Milyar TL ilave gelir elde etmesi sağlanmıştır.TMO’nun açıkladığı fiyatların üreticiye zarar verdiği iddiası asla doğru değildir. Zira satışlarımızın açılması için üreticinin elindeki ürünün bitmesi beklenmiş, fındık ihracatının kesintisiz sürmesi için mart ayında yurt içi satışlarımız başlamıştır. Satış fiyatları, TMO’nun alım, muhafaza ve finansal maliyetleri yanında ülke ekonomisine sağlayacağı katkı sebebiyle, iç ve dış piyasalardaki gelişmeler takip edilerek belirlenmektedir."
TMO açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Mart ayında 51, Nisan ayında 135 olmak üzere toplam 186 alıcıya 46 bin ton kabuklu fındık satışı yapılmıştır. Mayıs ayında ise yine iç ve dış piyasalar yakından takip edilerek, ülkemiz ekonomisine ve özellikle ülkemiz döviz gelirine katkı sağlamak amacıyla faaliyetlerinin aktif olması ve işletme kapasiteleri ile sınırlı olmak kaydıyla sanayici-ihracatçılara 20 bin ton fındık satışı için 24 TL/kg fiyat belirlenmiştir. Başvuru sırasında yüzde 25 peşin ödeme yapılması şartını yerine getiren 81 firmadan talep gelmiş olup tahsis süreci devam etmektedir. TMO, Kooperatif, Birlik veya Üretici Örgütü değil, İktisadi Devlet Teşekkülüdür Kuruluşumuz kendine ait sermayesiyle alım, satış, ithalat ve ihracat faaliyetleri yürüterek üretici ve tüketici arasında denge sağlayan, piyasaları düzenleyen bir İktisadi Devlet Teşekkülüdür (İDT).  Kamu İktisadi Teşekküllerinin kanun gereği, kar payı ödeme veya zarar ettiğinde zararı üreticiden tahsil etmeleri söz konusu değildir. TMO, bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki süreçte de iç ve dış piyasaları yakından takip edecek, çiftçimiz ve ülke ekonomimiz yararına her türlü önlemi alacaktır.”  
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsunlu emekli öğretmen hayatını kaybetti 
Samsunlu emekli öğretmen hayatını kaybetti 
Samsun'da karantinada tutulan öğrenci  Kim 500 Milyar İster'de o günleri anlattı
Samsun'da karantinada tutulan öğrenci  Kim 500 Milyar İster'de o...