google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
Tekkeköy Belediyesi’nden arbede açıklaması
Reklam

Tekkeköy Belediyesi'nden arbede açıklaması

Tekkeköy Belediyesi, kaçak pazar tezgahının mühürlenmesi sırasında çıkan olaylar hakkında açıklama yaptı. Belediye yetkilileri, tezgah sahibinin haksız kazanç elde etmeye çalıştığını, sorumsuz ve aldatıcı tavırlar içerisinde olduğunu kaydetti

13 Haziran 2019 - 11:33 - Güncelleme: 13 Haziran 2019 - 11:49

SAMSUN HABER - Tekkeköy Belediyesi pazar yerinde çıkan arbede ile alakalı yazılı açıklama yaptı. Arbedenin kaçak meyve sebze tezgahının mühürlenmesi sırasında çıktığını belirten yetkililer, bölge esnafının yoğun şikayeti nedeniyle tezgah sahibinin defalarca uyarıldığını ancak kişinin tüm iyi niyete rağmen haksız kazanç elde etmeye çalışmaya devam ettiğini belirtti. 

İYİ NİYET SUİSTİMAL EDİLDİ
Konunun siyasi malzemeye çevrilmek istendiğini ifade edilen açıklamada: "İlk açıldığında bir pazar tezgâhı olarak kurulan arkasından kalıcı tezgâha çevrilen daha sonra da kaçak bir yapıya çevrilen söz konusu metruk yapı bölge esnafının yoğun şikâyetleri sonucu defalarca belediyemiz tarafından uyarılmıştır. Kendisinin bir işyeri kiralayıp buradan çıkmasına müsaadesi verilmesine rağmen her seferinde bu iyi niyeti ne yazık ki suiistimal edilmiştir. Bölge esnafının konuyu CİMER üzerinden Büyükşehir Belediyemize de şikâyet etmesi üzerine bölgede haksız kazanç, haksız rekabet yapan bu kişi diğer taraftan da iş yerinde elektrik, su, kira, SSK ve vergi ödeyen insanlarımızın esnafımızın şikâyetleri de kendilerine iletmemize rağmen sorumsuz ve aldatıcı tavırlar içerisinde olmaya devam etmiştir. Son olarak Ramazan Bayramı sonunda bir iş yeri kiralayıp kalkacaklarını beyan etmelerine rağmen algı oluşturup buradan gene de kalkmayız tavrı üzerine belediyemiz gerekli yasal işlemi yapmıştır. Konunun siyasi malzemeye çevirmek isteyen siyasi partilerin mensuplarına çağrımızdır. Onlarda ticaretini hukuki kurallar içerisinde yapanlara sahip çıkmalarıdır. Siyaseti bir güç olarak kullanıp biz buradan kalkmayız, kaldıramazlar diyenlere sahip çıkmamalıdırlar."

DEFALARCA YARDIMCI OLMAK İSTEDİK
Halkın galeyana getirildiğini vurgulayan yetkililer açıklamayı şöyle sürdürdü: "Sanki hukuksuz bir işlem yapılıyormuş gibi halkı da galeyana getirip devletimizin emniyet güçleri ile karşı karşıya getirmelerini de esefle kınıyoruz. Mevcut metruk yapı hemen yanı başlarında ticaret yapan esnaf arkadaşlar gibi bir iş yeri kiralayıp taşınmaları konusunda belediyemizce yardımcı olmayı dahi defalarca teklif edilmiştir. Son olarak yapılan tüm uyarıların ve gerekli tebligatların ardından tamamen resmi prosedürler çerçevesinde işlem yapılmıştır. Tarafımıza iş yeri açma çalışma belgesi için müracaat eden tüm vatandaşlarımıza ilgili kanun çerçevesinde iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verilmektedir. İlgili kanun; “10.08.2005 tarih ve 25902 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatına ilişkin yönetmenlik. İş yeri açılması 6. Maddesinden yetkili idarelerden usulüne uygun olarak iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı alınmadan iş yeri açılamaz ve çalıştırılamaz. İşyeri açma ve çalıştırma ruhsatı alınmadan açılan işyeri yetkili idare tarafından kapatılır.” denilmektedir. Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x