Reklam
Şubat ayında süt ve süt ürünleri üretimi azaldı
Reklam

Şubat ayında süt ve süt ürünleri üretimi azaldı

TÜİK, Türkiye'de toplanan inek sütü miktarının şubat ayında azaldığını kaydetti

12 Nisan 2019 - 12:02

SAMSUN HABER - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ticari süt işletmelerince şubat ayında 751 bin 17 ton inek sütü toplandığını belirterek, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarının şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 2,2 azaldığını açıkladı.

TÜİK'ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Şubat ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,5, protein oranı ise ortalama yüzde 3,2 olarak tespit edildi.Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 2,2 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,8 azaldı."

TÜİK, peynir ve yoğurt üretimleri hakkında da şu bilgileri verdi: "Şubat ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 128 bin 986 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,5 azalış gösterdi. İnek peyniri üretimi 54 bin 757 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 azaldı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 743 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 67,5 azaldı. Yoğurt üretimi 89 bin 116 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,2 azaldı. Ayran üretimi ise 53 bin 527 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,8 azalış gösterdi."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İNEGÖLSPOR - YILPORT SAMSUNSPORUMUZ: 0 – 1
İNEGÖLSPOR - YILPORT SAMSUNSPORUMUZ: 0 – 1
İrfan Buz: Değerli bir 3 puan aldık
İrfan Buz: Değerli bir 3 puan aldık