google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
Samsunlu efsane güreşçi Yaşar Doğu kariyerinde sadece bir kez...
Reklam

Samsunlu efsane güreşçi Yaşar Doğu kariyerinde sadece bir kez yenildi

Samsunlu efsane güreşçi Yaşar Doğu, kariyerine birer olimpiyat, dünya ve üç Avrupa şampiyonluğu sığdırdı. 59 yıl önce hayata veda eden Doğu, ay yıldızlı mayo ile yaptığı 47 güreşin sadece bir tanesinde yenildi

07 Ocak 2020 - 17:02

SAMSUN HABER - Samsun'un gururu, efsanevi güreşçi Yaşar Doğu, 59 yıl önce hayata veda etti. Kariyerinde her zaman başarılara imza atan milli güreşçi, bir olimpiyat, bir dünya ve üç Avrupa şampiyonluğu ile tarihe adını altın harflerle yazdırmayı başardı. Doğu, ay yıldızlı mayo ile yaptığı 47 güreşin sadece bir tanesinde yenildi.

ÜNÜ KISA SÜREDE DUYULDU

Yaşar Doğu, 1913 yılında Samsun'un Kavak İlçesi'ne bağlı Karlı köyünde doğdu. Yaşar Doğu, bebekken babası 1. dünya savaşında şehit düştü. Doğu, bunun üzerine, annesiyle birlikte dedesinin köyü olan Emirli'ye göç etmek zorunda kaldı. Çocukluğunun geçtiği bu köyde güreşe başladı ve  kısa sürede karakucak güreşçisi olarak adını bütün çevreye duyurdu. Ankara'da askerliğini yaparken bir arkadaşının ısrarı ile Ankara Güreş Kulübü'ne girdi ve orada minder güreşine başladı.  büyük güreş kabiliyeti ile bu güreşte de kendisini gösterdi. 

BAŞARININ DİĞER İSMİ
1939 yılında Norveç'in başkenti Oslo'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nda 66 kiloda mücadele eden Doğu, yaptığı dört güreşin birinde yenilerek ikinci sırayı aldı. Bu, kariyeri boyunca ay-yıldızlı mayoyla aldığı ilk ve tek yenilgi oldu. Doğu, ilk Avrupa şampiyonluğunu ise İsveç'in başkenti Stockholm'de yaşadı. 1946'da gerçekleştirilen organizasyonda 73 kiloda 6 maça çıkan Doğu, rakiplerini bir bir yenerek Avrupa şampiyonu unvanını elde etti. Yaşar Doğu, bir yıl sonra bu kez Çekya'nın (Çekoslovakya) başkenti Prag'da yapılan Avrupa Grekoromen Şampiyonası'nda yine bütün rakiplerini devirdi. Doğu, 73 kiloda hem serbest hem de grekoromen stilde Avrupa şampiyonluğuna ulaştı. Yaşar Doğu, 1948 Londra Olimpiyatları'nda yaptığı 5 güreşi de kazanarak altın madalya kazandı. Bir sporcunun kariyerinde elde edebileceği en özel şampiyonluğu Londra'da yaşayan Doğu, adını efsaneler arasına yazdırdı.
1949 yılında İstanbul'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda da altın madalyaya uzanan Doğu, hayatı boyunca bir kez Dünya Şampiyonası'na katılma şansı yakaladı.
1951 Helsinki Dünya Şampiyonası'nda mücadele eden milli güreşçilerin tamamı şampiyonluk unvanıyla yurda döndü. Güreş Milli Takımı, Yaşar Doğu, Nurettin Zafer, Haydar Zafer, Nasuh Akar, Celal Atik, Ali Yücel, İbrahim Zengin ve Adil Candemir'den oluşmaktaydı. 87 kiloda güreşmesine rağmen Finlandiyalı, İranlı, Alman ve İsveçli rakiplerini yenen Doğu, kariyerinin tek dünya şampiyonluğunu Helsinki'de elde etti.  Türk güreşinin efsane isimlerinden Yaşar Doğu, ay-yıldızlı mayoyla yaptığı 47 güreşin yalnızca birini kaybederken, galip geldiği 46 karşılaşmanın 33'ünü tuşla kazandı. Kazandığı 46 karşılaşmanın normal süre toplamı 690 dakika olduğu halde, kısa sürede yaptığı tuşlar nedeniyle bu güreşler toplam 327 dakika 26 saniye sürdü. 

BİRÇOK ÖĞRENCİ YETİŞTİRDİ
Kariyerinde birer olimpiyat ve dünya ile üç Avrupa şampiyonluğu bulunan Yaşar Doğu, sporculuk hayatından sonra da minderden kopmayarak Türk güreşine antrenör olarak hizmet etmeyi sürdürdü. Köy köy dolaşıp yetenekli gençleri keşfeden Doğu, Türk güreşine birçok yetenek kazandırdı. Doğu, takımıyla beraber İsveç'te bulunduğu sırada kalp krizi geçirdi. Doktorların dinlen tavsiyesine rağmen yurda döndükten sonra genç güreşçiler yetiştirmeye devam etti. Yaşar Doğu, Ankara'da geçirdiği ikinci kalp krizi sonrası 8 Ocak 1961'de vefat etti. Efsane güreşçinin kabri Ankara Cebeci Askeri Şehitliği'nde bulunuyor.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x