Reklam
Samsun’u atanan il başkanları yönetiyor
Reklam

Samsun’u atanan il başkanları yönetiyor

Samsun siyasetinde son 1 yıl içinde yaşanan gelişmeler nedeniyle partiler atama yönetimler tarafından yönetiliyor.

30 Mayıs 2019 - 16:19

SAMSUN HABER - Samsun'da son 1 yıl içinde mecliste grubu bulunan 4 partinin il başkanı görevden alma, görevi bırakma ve istifa etme gibi nedenlerle koltuklarından ayrıldı. Yerlerine ise parti genel merkezleri tarafından atanan başkan ve yönetim kurulları görev yapıyor.

Samsun’da 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve Milletvekilleri seçimleriyle başlayan parti il başkanları değişikliği, 31 Mart yerel seçimleri sürecinde de devam ett. Süreç, CHP’den milletvekili adayı olmak için Nisan 2018’de CHP Samsun İl Başkanlığı görevinden istifa eden Tufan Akcagöz ile başladı. İYİ Parti Kurucu İl Başkanı Ömer Süslü’nün 30 Mayıs 2018’de geçirdiği elim kazada ağır yararlanmasıyla ise devam etti. 31 Mart yerel seçimleri kapsamında Cumhur İttifakına aykırı söylemlerde bulunan dönemin AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman ve MHP İl Başkanı Taner Tekin’in ise Ocak 2019’da görevden alınmasıyla siyasette hareketli günler yaşandı.

SAMSUN SİYASETİNDE NELER OLDU?

Yaşanan bu değişikliklerin ardından Samsun’da AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti’de yeni il başkanları atama ile görevlendirildi. Son bir sene içerisinde gerçekleştirilen değişiklikler, Samsun siyasetinin çok konuşulmasına neden oldu. Peki, Samsun siyasetinde son bir sene içerisinde neler olmuştu? 

KUNDAK 2 KERE ATANDI

24 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olmak isteyen CHP Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akcagöz, Nisan 2018’de görevinden istifa ettiğini ve aday adayı olduğunu duyurdu. CHP de boşalan başkanlık koltuğuna ise Dr. Mehmet Kundak atandı. Kundak parti içinde yaşanan çekişmelerden dolayı Ağustos 2018’de görevinden istifa ettiyse de Ekim 2018’de kendi yönetim kurulunu oluşturarak yeniden göreve atandı.

KADER ARKADAŞININ YERİNE ATANDI

30 Mayıs 2018’de, partisinin milletvekili aday tanıtım toplantısına giderken Ankara yolunda geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan ve herkesi derin üzüntüye boğan İYİ Parti Samsun Kurucu İl Başkanı Ömer Süslü, yaşadığı sağılık sorunları nedeniyle Eylül 2018’de aynı araçta kaza geçiren ancak kazayı hafif yaralı olarak atlatan, kader arkadaşı Av. Recep Güleroğlu'na görevi devretti

CUMHUR İTTİFAKI’NA KARŞI GELDİLER

24 Haziran seçimlerinden sonra, siyasetçiler 31 Mart seçimlerine hazırlanmaya başladı. Bu arada AK Parti ve MHP arasında Cumhur İttifakı oluştu. Cumhur İttifakı ruhu ile hareket eden parti liderlerinin aksine Samsun’da dönemin AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman ve MHP İl Başkanı Taner Tekin Cumhur İttifakı’na aykırı söylemleriyle dikkat çekmiş ve partileri tarafından Ocak 2019’da görevden alınmıştı. 

AK PARTİ AKSU DEDİ

Dönemin AK Parti Samsun İl Başkanı Av. Hakan Karaduman’ın Cumhur İttifakı’na aykırı davrandığı için Ocak 2019’da görevden alınmasının ardından boşalan koltuğa aynı hızla Av. Ersan Aksu atandı. 

KARAPIÇAK YILLAR SONRA GERİ DÖNDÜ

MHP’de ise Cumhur İttifakı söylemlerine karşı davrandığı için görevden alınan Taner Tekin’in yerine ise önce eski milletvekili Hüseyin Edis, daha sonra ise eski MHP İl Başkanı Abdullah Karapıçak yıllar sonra yeniden MHP Samsun İl Başkanı olarak atandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeni infaz düzenlemesinin detayları belli oldu
Yeni infaz düzenlemesinin detayları belli oldu
SAMSUN HABER - Canik’te karneler  Başkan Sandıkçı’dan
SAMSUN HABER - Canik’te karneler  Başkan Sandıkçı’dan