Samsun Tabipler Odası’ndan konsey üyelerine destek
Reklam

Samsun Tabipler Odası'ndan konsey üyelerine destek

Samsun Tabipler Odası, geçtiğimiz ocak ayında “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” açıklaması sonrasında gözaltına alınarak haklarında dava açılan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyelerine yapılan muamelenin hukuksuz olduğunu dile getirdi.

15 Aralık 2018 - 16:22
Reklam

SAMSUN HABER - Samsun Tabipler Odası, 'Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur' açıklaması nedeniyle 30 Ocak 2018 tarihinde gözaltına alınan ve 1 hafta süren gözaltında sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıktan sonra yürütülen soruşturma kapsamında dava açıldı. 

 27 Aralık 2018 tarihinde Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanacak olan davanın ve bu süreçte üyelere yönelik gerçekleştirilen eylemlerin hukuki değil, siyasi olduğu belirten Samsun Tabipler Odası: “Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyelerine yönelik açılan davanın verilen cezaların hukuki değil, siyasi olduğu düşüncesindeyiz. Konu ne olursa olsun, konunun içeriğine katılınır ya da katılınmazsa da, düşünce ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan tüm anti demokratik, hukuk dışı uygulamalara karşı olduğumuzu her zaman olduğu gibi bu defa da ifade etmek istiyoruz” dedi.

HAKSIZ SÜREÇ SON BULSUN
Samsun Tabipler Odası basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği üzere 2016-2018 dönemi Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyeleri 24 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirdikleri “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” açıklaması nedeniyle 30 Ocak 2018 tarihinde gözaltına alınmış ve 1 hafta süren gözaltından sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmışlardı. Bu açıklama nedeniyle dönemin Merkez Konseyi üyeleri hakkında yürütülen soruşturma sonucunda dava açılmış ve bu dava 27 Aralık 2018 tarihinde Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanacaktır. Yaşanan bu haksız süreçte Türk Tabipleri Birliği’nin açıklaması başta Dünya Tabipler Birliği olmak üzere tüm tabip birlikleri ve uluslararası akademik çevreler tarafından büyük destek görmüştür. Türk Tabipleri Birliği, yakın tarihimizde örneğine çok kez rastlandığı gibi, tüm politik baskılara karşın topluma karşı sorumluluklarından vazgeçmemiş ve uluslararası hekimlik değerlerinin gereğini yerine getirmiştir. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyelerine yönelik açılan davanın verilen cezaların hukuki değil, siyasi olduğu düşüncesindeyiz. Konu ne olursa olsun, konunun içeriğine katılınır ya da katılınmazsa da, düşünce ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan tüm anti demokratik, hukuk dışı uygulamalara karşı olduğumuzu her zaman olduğu gibi bu defa da ifade etmek istiyoruz.Bu bağlamda Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyelerinin maruz kaldıkları bugünkü muamele haksız ve hukuksuzdur. Yaşatmaya ant içmiş bir mesleğin mensupları olarak yaşamı savunmanın, yaşamı sürdürecek nitelikteki bir ortama sahip çıkmanın birincil görevimiz olduğunu buradan bir kez daha ifade ediyor ve bu haksız sürecin bir an önce sonlandırılmasını diliyoruz. “

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun Valisi Kaymak'ın acı günü 
Samsun Valisi Kaymak'ın acı günü 
İlkadım Belediyesi’nde kadro değişikliği iddiası
İlkadım Belediyesi’nde kadro değişikliği iddiası