Samsun Tabip Odası’ndan meslektaşlarına destek
Reklam

Samsun Tabip Odası'ndan meslektaşlarına destek

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi eski üyelerine verilen hapis cezasının hukuka aykırı bir karar olduğunu kaydetti

08 Mayıs 2019 - 12:29

SAMSUN HABER - Türk Tabipleri Birliği (TTB) eski üyelerine, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Zeytin Dalı Harekatı sırasında 'Savaş bir halk sağlığı sorunudur' başlıklı açıklamaları nedeniyle açılan davada Ankara Ağır Ceza Mahkemesince hapis cezası verilmişti. Konu hakkında açıklama yapan Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Erkan, kararın hukuka aykırı olduğunu iddia etti.

MANTIĞA VE VİCDANA AYKIRI
Erkan yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Geçen hafta Türk Tabipler Birliği 2016 - 2018 dönemi Merkez Konseyi Üyelerine savaş karşıtı bir açıklama yapmaları nedeniyle Ankara Ağır Ceza Mahkemesince hapis cezası verildi. Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde insanlar savaş karşıtı açıklama yaptıkları için cezalandırılmazlar. Velev ki açıklamaların içeriği iktidarın düşüncesi ile uyuşmasa bile bu durum değişmez. Düşünce ve ifade özgürlüğü demokratik bir hukuk devletinin vazgeçilmez bir unsurudur. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi eski üyelerine verilen bu ceza hukuka, mantığa ve vicdana aykırıdır, tamamen siyasidir. Çağdaş, demokratik bir hukuk devletine yakışmayan bu karar ülkemizin saygınlığına gölge düşürmüştür.
Savaşların yaşanmadığı, çocukların ölmediği, açlığın ve sefaletin olmadığı, insanların barış içinde yaşadıkları bir dünyanın kurulması için hekimler olarak her zaman elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz"

KARAR BİR AN ÖNCE DÜZELTİLMELİ
Bir üst mahkemenin kararı iptal etmesini beklediklerini kaydeden Erkan, "Samsun Tabip Odası olarak Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi eski üyelerine verilen bu cezanın hukuka aykırı olduğunu düşünüyor, bir üst mahkemece iptal edileceğini umut ediyoruz. Yaşatmaya ant içmiş bir mesleğin mensupları olarak yaşamı savunmanın, yaşamı sürdürecek nitelikteki bir ortama sahip çıkmanın birincil görevimiz olduğunu ifade ediyor ve bu haksız kararın bir an önce düzeltilmesini diliyoruz" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun'da tedbirsizlik yeni vakalara yol açıyor
Samsun'da tedbirsizlik yeni vakalara yol açıyor
Samsun'da uygulanan şehirlerarası seyahat sınırlaması kaldırıldı
Samsun'da uygulanan şehirlerarası seyahat sınırlaması...