google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
Samsun Tabip Odası Başkanı Erkan şiddeti kınadı

Samsun Tabip Odası Başkanı Erkan şiddeti kınadı

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, sağlıkta şiddetin artarak devam ettiğini belirterek, “Sağlıkta şiddet devam ettikçe yakında hiçbir doktor bulunamayacak” dedi

22 Ağustos 2019 - 11:28 - Güncelleme: 22 Ağustos 2019 - 11:32

SAMSUN  HABER - Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan,  Sinop’un Gerze İlçesi’nde aile hekimi olarak görev yapan Dr. Hakan Uzun’un hastası tarafından darp edilmesini kınadı.

ŞİDDET GİDEREK ARTIYOR

Sağlıkta şiddetin arttığını belirten Erkan, şu açıklamalarda bulundu: Sinop’un Gerze İlçesi’nde aile hekimi olarak görev yapan Dr. Hakan Uzun’un 20 Temmuz’da maalesef darp edildiğini öğrendik. İlaç konusunda doktorla tartışan kişi elindeki bastonla doktorun yüzünü yaralamış ve gözlüğünü kırmıştır. Sağlıkta şiddet hızını ve şiddetini arttırarak devam ediyor. Ölmüş olan yakınını morgdan alıp acilde muayene olmasını isteyen insanlar, sahte rapor düzenlemeyi reddeden doktorları darp edenler, her gün poliklinik sıralarında sağlık çalışanlarına hakaret edenler bu eylemlerinin cezasız kaldığını gördükçe şiddet dozunu daha da arttırmaktadırlar. Çalışanlarının güvenliğinden sorumlu olan Sağlık Bakanlığı ve İç işleri Bakanlığının bu sağlık terörüne karşı sessizliği, tepkisizliği ve duyarsızlığı şiddeti meşrulaştırmaktadır. Gaziantep’te acil servis darmadağın edilip kullanılamaz hale getirildiğinde bile çok normal bir olaymış gibi açıklama yapılmaması sağlıkta şiddetin yöneticiler tarafından nasıl kanıksandığının da bir göstergesidir.”

TUTUKLU YARGILANMALILAR

Sağlık çalışanlarına karşı şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması gerektiğini kaydeden Erkan, “Sağlık çalışanlarına karşı şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasına dair kanun olmasına rağmen bu insanların hemen salıverilmeleri, caydırıcı bir ceza almamaları şiddeti arttıran bir başka faktördür. Daha geçen gün tüm doktorlara ‘mal!’ diye hakaret edilmesini hakaret olarak kabul etmeyen adalet sisteminin şiddeti önlemekten çok teşvik ettiğini görüyoruz. Bayramda sosyal medyadan Çocuk Kalp ve Damar Cerrahı bulamadıkları için mağdur olduklarını ifade eden bir aile gündeme gelmişti. Biz şimdiden uyarıyoruz, sağlıkta şiddet devam ettikçe yakında hiçbir doktor bulunamayacak” diye konuştu.

SORUN GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Sağlıkta şiddetin önlenebilmesinin şiddet sorunu görmezlikten gelmeye bir son verilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Erkan, “Daha sonra da şiddeti doğuran sebeplerin meslek örgütleriyle beraber ele alınması ve çözüm önerilerinin bir an önce uygulamaya geçirilmesidir. Halka sağlık sorunlarıyla ilgili rehberlik edecek bir sistemin kurulması, aile hekimliğinin güçlendirilmesi ve sevk zincirinin zorunlu hale getirilmesi, her hastaya yeterli muayene süresinin ayırıldığı güvenli bir ortam yaratılması, hastanın kendisi olmadan ilaç yazdırmak gibi her türlü usulsüz isteğin henüz hekimle muhatap olmadan önce engellenmesi, şiddete başvuranların caydırıcı cezalara çarptırılmaları acilen atılması gereken adımlardır. Meslektaşımıza yapılan çirkin saldırıyı kınıyor ve meslektaşımıza geçmiş olsun diyoruz. Şartlar ne kadar zor olursa olsun hekimliğin itibarsızlaştırılmasına asla izin vermeyeceğimizi de ifade etmek istiyoruz.”

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Milletvekili Usta'nın kızının düğününe  4 partinin genel başkanı katıldı
Milletvekili Usta'nın kızının düğününe  4 partinin genel...
Samsun'da AK Parti'ye yoğun ilgi
Samsun'da AK Parti'ye yoğun ilgi