google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’nden veba açıklaması

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’nden veba açıklaması

21 Ağustos 2019 - 10:12

SAMSUN HABER - Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, Havza İlçesi’nde küçükbaş hayvanlardan bir üreticiye veba mikrobun bulaştığı iddiasıyla ilgili, “Koyun vebası veya daha doğru olarak koyun-keçi vebası, zoonoz karakterli bir hastalık değildir. Yani hastalık insanlara koyunlardan ve keçilerden kesinlikle bulaşmamaktadır” açıklamasını yaptı

------------------

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, Havza ilçesinde küçükbaş hayvanlardan bir üreticiye veba mikrobun bulaştığı iddiasıyla ilgilii açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İlimizde mevcut bazı yerel basın kuruluşlarında 20 Ağustos 2019 tarihinde yer alan “Samsun’un Havza İlçesi’nde ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında küçükbaş hayvanların dağıtıldıktan sonra veba mikrobu bulunduğu belirlenen hayvanlara ilaç verilmesi sırasında üreticilere de mikrobun bulaştığı” yönündeki haberlere istinaden Müdürlüğümüzce konuyla ilgili araştırma başlatılmıştır. İl Tarım Müdürlüğü ile yapılan görüşmede Havza İlçesi Çayırözü Mahallesi’nde ikamet eden C.K isimli vatandaşın kendi koyunlarının hastalanmasından sonra kolunda yara çıkması üzerine Aile Hekimine başvurduğu öğrenilmiştir. Bu bilgi üzerine Sağlık Müdürlüğümüz tarafından Havza İlçe Sağlık Müdürlüğü aranarak konu hakkında araştırma yapılması talep edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda Havza Çayırözü Mahallesi sakinlerinden C.K isimli şahsın koyunlarının ölmesinden sonra 16.08.2019 tarihinde ÇAY ASM’ye başvurduğu, kişinin yapılan muayenesinde kolunda deri altı enfeksiyonu teşhis edildiği tetradox tablet ve furasin pomad reçete edildiği öğrenilmiştir. Bu başvurudan sonra vatandaşın ölen hayvanlarından koyun vebası şüphesiyle numune alınması nedeniyle kolundaki yarayı ölen hayvanlarından bulaşan bir hastalık olarak değerlendirdiği düşünülmektedir. Ancak, Koyun vebası veya daha doğru olarak Koyun-Keçi Vebası (Peste des Petits Ruminants, PPR) zoonoz karakterli bir hastalık değildir yani hastalık insanlara koyunlardan ve keçilerden kesinlikle  bulaşmamaktadır. İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden bir ekibimiz Çayırözü Mahallesi’ne giderek vatandaşımız ile görüşmüş ve konu hakkında bilgilendirme yapmıştır.”

 

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Milletvekili Usta'nın kızının düğününe  4 partinin genel başkanı katıldı
Milletvekili Usta'nın kızının düğününe  4 partinin genel...
Samsun'da AK Parti'ye yoğun ilgi
Samsun'da AK Parti'ye yoğun ilgi