google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
Samsun Haber - Samsun’un parlayan yıldızı 19 Mayıs

Samsun Haber - Samsun'un parlayan yıldızı 19 Mayıs

SAMSUN HABER - 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, 19 Mayıs İlçesi'nin Samsun'un parlayan yıldızı olduğunu belirterek, "İlçemiz tarım zengini bir ilçe. Bizlerde bu zenginlikleri destekleyerek ön plana çıkartmak istiyoruz" dedi

06 Temmuz 2020 - 13:48


SAMSUN HABER - 19 Mayıs İlçesindeki Nebiyan Havzası'nda bulunan kırsal mahallelerin kalkınmasını sağlamak amacıyla, mahalle muhtarlarıyla toplantı düzenlendi. 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu’nun başkanlığında düzenlenen toplantıya, OMÜ Ziraat Fakültesi  Prof. Dr. Ümit Serdar, Prof. Dr. Ahmet Balkaya, mahalle muhtarları, Organik Tarım Üreticileri Birliği, İlçe Tarım Müdürlüğü uzmanları ve Ondokuzmayıs Yerel Eylem Grubu Derneği yetkilileri katıldı.
NEBİYAN'IN TARIM ÜRÜNLERİ
Toplantıda, Nebiyan Bölgesi'nin en önemli ürünleri olan, fındık, kestane ve fasulye yetiştiriciliğinin geliştirilmesi ile ilgili neler yapılabileceği görüşüldü. Yörenin kendine has ekolojik özellikleri nedeniyle yörede yetiştirilen ürünlerin son derece lezzetli oldukları belirtildi. Nebiyan Fasulyesi ve Nebiyan Kestanesi ile ilgili coğrafi işaret alınması ve marka tescili konusunda çalışmaların başlaması konusunda fikir birliğine varıldı.
FINDIKTA DİP SÜRGÜNÜ VERİMİ ARTTIRIR
Fındık konusunda bilgilendirme yapan Prof. Dr. Ümit Serdar, "Fındıkta verimliliğin artması için kültürel işlemlerin zamanında ve gerektiği gibi yapılmasının önemli olduğunu belirtti. Fındık dip sürgünü işleminin yılda ne kadar yapılırsa o kadar verimin arttığını belirten Serdar, yılda 3 defa dip sürgünü yapıldığında verim yüzde 50’ye kadar artmaktadır.’’ dedi.
KESTANE ÇAYI PROJESİ
Kestane konusunda açıklamada bulunan Prof. Dr. Ümit Serdar,"Kestanenin sadece meyvesinin değil, çiçeklerinden de gelir elde edilebileceğini, kestane çiçeklerinden çay yapımı konusunda araştırmalar yaptıklarını ve bu konuda DOKAP’a proje sunduklarını belirtti.’’
NEBİYAN FASULYESİ TESCİLLENMELİ
Nebiyan Fasulyesi hakkında bilgilendirmede bulunan Prof. Dr. Ahmet Balkaya,"Nebiyan fasulyesinin bu yöreye ait köylerde en iyi gelişime ve kaliteye sahip olduğunu, Nebiyan fasulyesinin sadece coğrafi işaretinin değil, çeşit olarak da tescil edilmesi gerektiğini belirtti.
TARIM ZENGİNİ İLÇE
Toplantıda açıklamalarda bulunan 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, " İlçemiz tarım zengini bir ilçe. Bizlerde bu zenginlikleri destekleyerek ön plana çıkartmak istiyoruz. Nebiyan Bölgemizde yetişen fasulye, kestane, fındık bunların başında gelirken, artık ağaçlardan yerlere düşen ve ziyan olan elma ve armutları da görmek istemiyoruz, bunun içinde üniversitemizle işbirliği yaparak elma ve armut pekmezi ile elma sirkesi yapma konusunda çalışmalarımıza da başlıyoruz. Geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz Nebiyan Doğa Festivalinde, yöremizin ve nebiyan fasulyemizin reklamı çok güzel oldu. Bu yıl artık fasulyeler tarlaya ekilmeden satılmaya başlandı. Bundan önce pazar sorunu olmayan Nebiyan Fasulyesi bu yörede artık daha çok ekilmeli.’’ dedi.
KESTANE ÇİÇEĞİ ÇAYINA ÖVGÜ
Toplantı sonunda kestane çiçeği çayını katılımcılara ikram eden, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, "Bu leziz tadı bizlere tattıran Prof. Dr. Ümit Serdar Hocamıza teşekkür ediyorum. Gerçekten içerken kestane balı tadını alıyorsunuz. İnşallah desteklemelerle birlikte bu çayı tüm Türkiye’ye tattırmış olacağız’’ dedi.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun'da düğün süreleri kısaltıldı , toplu yemekler yasaklandı
Samsun'da düğün süreleri kısaltıldı , toplu yemekler...
samsun haber - Bakan Koca Samsun Valisi Dağlı ile Korona virüs toplantısı yaptı
samsun haber - Bakan Koca Samsun Valisi Dağlı ile Korona virüs...