Samsun Haber - Samsun Ladik depremini unutmadı
Reklam

Samsun Haber - Samsun Ladik depremini unutmadı

Samsun'un Ladik İlçesi'nde 76 yıl önce meydana gelen depremin izleri unutulmadı. Depremin 76. yıl dönümünde anma etkinliği düzenlendi

26 Kasım 2019 - 16:40
Reklam

SAMSUN HABER - Samsun’un Ladik İlçesi'nde 7.2 büyüklüğünde meydana gelen depremin 76. yılında anma etkinlikleri düzenlendi.Samsun Valisi Osman Kaymak, "Bu topraklar deprem bölgesi ve depremler her an olabilir. O yönüyle bina yapılırken jeolojik etütlerinin çok iyi yapılması lazım, binanın statiğine iyi bakılması lazım. Maalesef binanın dış görünümüne bakılıyor ama binanın taşıyıcı kiriş ve kolonlarına bakılmıyor. Satın alacağımız binalara bu bilinçle bakmamız, kendi yapacağımız evlerimizi de bu şekilde yapmamız lazım” dedi.

Japonya’da çok şiddetli depremler olduğunu ama can kaybının olmadığını ifade eden Vali Kaymak, “Deprem şüphesiz olacaktır, Allah’ın takdiridir ama depreme karşı tedbir almak ve hazırlıklı olmak bizlerin görevi. Bilinçlenmemiz çok önemli. Bazen çok basit hatalarla evlerde insanların öldüğünü görüyoruz. O anlamda bugün burada oluşturulan ortam Samsunlular için çok önemli. Bütün Samsun halkını bu stantları ziyaret etmeye, afet bilincimizi artırmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

Samsun’da depreme hazırlık açısından ciddi bir sıkıntı tespit etmediklerini söyleyen Vali Kaymak, “Kentsel dönüşümü bölgelerinde biraz çalışmamız gerekiyor. Ama özellikle 1999’dan sonra yapılan binaların sağlam yapıldığını görüyoruz. Yönetmelik gerçekten çok iyi planlanmış ve oradaki standartlar belediyeler tarafından çok iyi takip ediliyor. Şahsen benim hem Türkiye hem de Samsun için gördüğüm tehlike 1999 öncesi yapılan binaların yenilenmesiyle ilgili. Lütfen binalarınızı uzmanlara denetletin. Biz kamu binalarının tamamını denetletmiş durumdayız ve özellikle Milli Eğitim’de olmak üzere depreme dayanıklı olmayan bütün binalar yıkılıp yeniden yapıldı. Belediyelerimizin kentsel dönüşüm konusunda çok ciddi çalışmaları var. Bunu vatandaşlarımızla hep birlikte yapacağız.” şeklinde konuştu.

Etkinliğe ayrıca Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, AFAD İl Müdür V. Levent Uçarlı, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç, Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Muhsin Yıldırım, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun'da hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?
Samsun'da hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?
Samsun’da hastanelerde normale dönüş başladı
Samsun’da hastanelerde normale dönüş başladı