Reklam
Samsun Haber - SAMÇEP Sözcüsü Özdağ: Bu cinayet bir gözdağı
Reklam

Samsun Haber - SAMÇEP Sözcüsü Özdağ: Bu cinayet bir gözdağı

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Terme Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği’nde görev yapan Yüksel Berk'in doğa düşmanları tarafından katledildiğini belirterek, "Bu cinayet, yaban hayatını, ormanlarımızı, doğamızı korumak üzere sahada görev yapan tüm kamu görevlilerine bir gözdağıdır" dedi

10 Aralık 2019 - 16:50

SAMSUN HABER - Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, Terme Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği’nde görev yapan Yüksel Berk'in uyarmak istediği kaçak avcılar tarafından görevi esnasında şehit edilmesine sert tepki gösterdi. Özdağ yaptığı açıklamada üksel Berk'in doğa düşmanları tarafından katledildiğini söyledi.

HASAN BALIKÇI DAVASI ÖRNEK ALINMALI
SAMÇEP Sözcüsü Özdağ açıklamalarında şu ifadeye yer verdi: "Bu olay bize 2002 yılında Adana’da kaçak elektrik kullananlara karşı kamunun hakkını korumaya çalışırken görevi başında katledilen Elektrik Mühendisi Hasan Balıkçı’yı hatırlatmıştır. Hasan Balıkçı davasının cinayet zanlısı ilk ifadelerinde cinayeti namus cinayeti gibi anlatmasına rağmen Elektrik Mühendisleri Odasının, Balıkçı Ailesininin yanında davaya müdahil olması ve ısrarlı takibi ile cinayetin; kaçak elektrik kullandığını tespit ettiği işyeri sahiplerince kiralanan tetikçiler tarafından işlendiği ortaya çıkartılmış ve 6 yıl süren davalar sonunda azmettirenler ve tetikçiler ağır cezalara çarptırılmıştır."

CEZALAR CAYDIRICI OLMALI
Yüksel Berk cinayetinin ilk olmadığını kaydeden Özdağ, "Yüksel Berk cinayeti yanban hayatını korumak üzere görev yapan kamu görevlilerine yapılan ilk saldırı değildir, son da olmayacaktır. Bu cinayet, yaban hayatını, ormanlarımızı, doğamızı korumak  üzere sahada görev yapan tüm kamu görevlilerine bir göz dağdır. Yüksel Berk cinayetinde Tarım Orman Bakanlığının ilgili birimleri ve üyesi olunan sendika  açılacak davaya mutlaka müdahil olmalı ve çeteye karşı aileyi yanlız bırakmamalıdır. Avcı oldukları idda edilen çeteye hak ettikleri ceza en üst seviyeden verilmelidir. Verilecek ceza caydırıcı olmalı ve can kaybına neden olabilecek bu tür olayları bütünüyle engelleyici olmalı, bir daha kimse böyle bir şeye cüret edememelidir.

AV CİNAYETTİR
Avcılıkta birçok yöntem yasak olmasına rağmen yaban hayatının katledilmesine sebep olduğunu sözlerine ekleyen Özdağ açıklamalarına şöyle devam etti: "Savunmasız hayvanların canını alan bir eylem, hobi ya da spor olarak tanımlanamaz bu şekilde masumlaştırılamaz. İlgili bakanlık için de kanlı bir gelir kapısı olan avcılık da av turizmi de derhal yasaklanmalıdır.  Av cinayettir, hafifletici sebebi yoktur. Yaşam hakkı gelir kapısı olarak görülemez."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun'da koronavirüsten ölen sayısı açıklandı
Samsun'da koronavirüsten ölen sayısı açıklandı
Samsun'a giriş ve çıkışlar yasaklandı
Samsun'a giriş ve çıkışlar yasaklandı