google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
Samsun Haber - Karadeniz İhracatçı Birlikleri eleştirilere yanıt...

Samsun Haber - Karadeniz İhracatçı Birlikleri eleştirilere yanıt verdi

SAMSUN HABER - Karadeniz İhracatçı Birlikleri, fındık rekolte çalışmalarını belli bir metot ve bilimsel verilere dayanarak gerçekleştirdiklerini belirterek, son ve kesin sayım sonuçlarını önümüzdeki hafta itibariyle açıklayacaklarını söyledi

18 Temmuz 2020 - 14:31

SAMSUN HABER - Karadeniz İhracatçı Birlikleri, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından 665 bin ton olarak açıklanan 2020 ürünü fındık rekoltesini yüksek bulan bazı çevreler tarafından eleştiridiklerini belirterek, konuyla ilgili açıklama yaptı.

KESİN SONUÇ ÖNÜMÜZDEK HAFTA AÇIKLANACAK

Karadeniz İhracatçı Birlikleri tarafından açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bilindiği üzere, Birliğimiz Rekolte Tespit Komitesi tarafından açıklanan ilk tahmini rakam, mayıs ayı sonu itibari ile bahçelerdeki durumu göstermektedir. Yine ısrarla belirtmemize rağmen maalesef kamuoyunun dikkatlerinden bir hususun kaçtığını görmekteyiz. Tahmin sonucumuz; mayıs sonundan hasat zamanına kadar geçecek süre içerisinde % 15 daha kayıp olabileceği varsayılarak ve bu kaybın toplam rakamdan düşülmesi ile elde edilmiş bir rakamdır. Son ve kesin tahmin çalışmamız ise temmuz ayı itibari ile başlamış olup, halen ekibimiz bahçelerde gözlemlerini sürdürmektedirler. Önümüzdeki hafta itibari ile sayım sonuçlarımızı kamuoyu ile paylaşacağız. Bu çerçevede, İhracatçı Birliği’nin mayıs sonu bazlı tahmini ile  Bakanımızın açıkladığı temmuz ayı sonuçları birbirleri ile kıyaslanamaz. Zira çok farklı dönemleri ihtiva etmektedirler. Mayıs ayı ile temmuz ortası arasında bahçelerde gerçekte ne kadar kayıp olduğu ve özellikle Mayıs ayında tespitinin yapılması mümkün olmayan ve çok önemli bir parametre olan “çotanaktaki sağlam tane sayısı” rakamları değerlendirilerek İhracatçı Birliği 2020 Ürünü Tahmini Rekoltesi elde edilecektir. Sonucu da hemen açıklayacağız. Bütün bu çalışmalar belli bir metot ve bilimsel veriler ile 15 yıldır bu konuda tecrübeli mühendis ve istatistikçiler tarafından yapılmaktadır. Bu konular hissi reaksiyonlara konu olmayacak kadar ciddidir.”
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
samsun haber - Altında rekor artış 
samsun haber - Altında rekor artış 
samsun haber - Gelecek Partisi Kurucu İl Başkanı Yeşilyurt iddialı konuştu
samsun haber - Gelecek Partisi Kurucu İl Başkanı Yeşilyurt...