google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
samsun haber - Cumhurbaşkanı Erdoğan fındık fiyatlarını...

samsun haber - Cumhurbaşkanı Erdoğan fındık fiyatlarını açıkladı

SAMSUN HABER - Cumhurbaşkanı Erdoğan,  yeni sezonun fındık fiyatlarını açıkladı. Erdoğan, "Yüzde 50 sağlam iç esasına göre, Giresun kalite kabuklu fındık için kilogram alış fiyatı 22,5 liradır. Levant kalite fındık için bu fiyat kilogramda 22 TL'dir" dedi

27 Temmuz 2020 - 19:30

SAMSUN HABER - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası fındık fiyatlarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Giresun kalite kabuklu fındık için kilogram alış fiyatı 22,5 lira,  Levant kalite fındık için bu fiyat kilogramda 22 lira olduğunu söyledi. Erdoğan, yüksek randımanlı fındıkta kilogram başına 1 lira, gübre ve mazot desteği olarak kilogram başına 2 lira destekleme yapacaklarını da duyurdu. 

TOPLAM FINDIK İHRACATIMIZ 2,2 MİLYAR DOLAR
Erdoğan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Bugün de fındık alım fiyatlarını belirledik, şimdi de onu açıklıyorum. Geçtiğimiz yıl Toprak Mahsülleri Ofisimiz 16,5-17 kilo üzerinden alıma çıkmıştı. Bu sayede düşme eğilimi gösteren fındık fiyatları 18-20 lira civarında seyretmişti. Fındık ihraç fiyatının kilogramda 5,8 dolardan 6,72 dolara yükselmesiyle ülkemiz ilave 300 milyon dolar gelir elde etti. Toplam fındık ihracatımızda 2,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamları bilmeyenler, bilseler de ne anlama geldiğini kavrayamayanlar milletimizin kafasını karıştırmak için sürekli uğraşıyorlar."
GİRESUN KABUKLU FINDIK KİLOGRAM ALIŞ FİYATI 22,5 TL
Yeni sezonun fındık fiyatlarını açıklayan Erdoğan, "Bizim muhatabımız da yetki ve güç kaynağımız da milletimizin ta kendisidir. Yeni sezonun fındık fiyatlarını açıklıyoruz. Yüzde 50 sağlam iç esasına göre, Giresun kalite kabuklu fındık için kilogram alış fiyatı 22,5 liradır. Levant kalite fındık için bu fiyat kilogramda 22 TL'dir. Yüksek randımanlı fındıkta kilogram başına 1 lira, gübre ve mazot desteği olarak kilogram başına 2 lira destekleme yapıyoruz. Fındık üreticisinin kazancını 25 ila 25,5 seviyesine çıkarmış oluyoruz. Yeni fındık hasat döneminin üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca incir, kuru incir ve kuru üzüm müdahale alımlarına bu yıl kayısı da ilave ediliyor. Her alanda üreticimizin yanında yer almaya devam ediyoruz. AK Parti iktidarı hiçbir zaman üreticisini, çiftçisini yalnız bırakmayacaktır."

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
samsun haber - Gelecek Partisi Kurucu İl Başkanı Yeşilyurt iddialı konuştu
samsun haber - Gelecek Partisi Kurucu İl Başkanı Yeşilyurt...
samsun haber - Altında rekor artış 
samsun haber - Altında rekor artış