Samsun’da ücretsiz ulaşım kullananlara müjde
Reklam

Samsun’da ücretsiz ulaşım kullananlara müjde

Samsun Büyüksehir Belediyesi tarafından karşılanan 65 yaş ve üstü vatandaşların özel halk otobüslerinde kullandığı indirimli bilet desteği 2020'de de devam edecek

13 Aralık 2019 - 17:14
Reklam

SAMSUN HABER - Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık ayı komisyon toplantısı Meclis Başkanı Nihat Soğuk başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanan 65 yaş ve üzeri vatandaşların, özel halk otobüslerinde kullandığı indirimli bilet uygulaması da gündeme geldi.

MECLİS KARARINA İHTİYAÇ DUYUYORUZ
Komisyonda görüşülen madde hakkında bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Kadir Gürkan, “Ayakta yolcu taşıyan toplu taşıma araçları Samsun'da 106 tane özel halk otobüsü ve SAMULAŞ tarafından belediyemiz adına çalıştırılan raylı sistem hatları ve otobüslerinde geçerlidir. Bu ücretsiz olan taşımalar, kanun ve yönetmeliklerde belirtilmiştir. Özellikle 4 Mart 2014 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ücretsiz veya indirimli seyahat kartları yönetmeliği sonrası ayakta yolcu taşıyan, toplu taşıma sistemlerimiz artık sürdürülemez hale gelmiştir 2014 yılında bu yönetmelik gereği taşınan 65 yaş ve üstü yolculuk sayısı 565 bin iken 2019'da 5 milyon 406 adete ulaştı. 2018 yılı Mayıs ayında çıkan kanun hükmünde kararname ile de idarelere toplu taşıma kuruluşlarını destekleme gelir yetkisi verilmiştir bu kapsamda bunu devamı için meclis kararına ihtiyaç duyuyoruz” dedi.
2020’DE DE DEVAM EDECEK
Gürkan’ın konuşmasının ardından meclis kararıyla Samsun Büyüksehir Belediyesi tarafından karşılanan 65 yaş ve üstü vatandaşların özel halk otobüslerinde kullandığı indirimli bilet desteği 2020'de de devam edecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun'da hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?
Samsun'da hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?
Samsun’da hastanelerde normale dönüş başladı
Samsun’da hastanelerde normale dönüş başladı