Samsun’da memurlar Hakem Kurulu’na kitlendi
Reklam

Samsun’da memurlar Hakem Kurulu’na kitlendi

Memur-Sen İl Temsilcisi Hamdi Yıldız, Hakem Kurulu’na başvuru sürecinin hakkaniyetli yürütmediğini belirterek, “Kamu İşveren Heyeti’nin, yok saydığı bütün tekliflerimizin Hakem Kurulu tarafından dikkate alınmasını istiyoruz” dedi

26 Ağustos 2019 - 14:52

SAMSUN HABER - Memur-Sen Samsun İl Temsilciliği, Kamu İşveren Heyetinin, 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri müzakere süreci hiç yaşanmamış gibi davranıldığını belirterek eş zamanlı basın açıklaması düzenledi. İlkadım İlçesi Eski Konak Sineması’nın önünde bir araya gelen Memur-Sen üyeleri, Kamu İşveren Heyetini protesto etti.

EŞ ZAMANLI AÇIKLAMA
5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlandığını hatırlatan Memur-Sen İl Temsilcisi Hamdi Yıldız, “Memur-Sen ve bağlı sendikalarımızla tamamında yetkili olarak katıldığımız 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, Kamu İşveren Heyetinin müzakere süreci hiç yaşanmamış gibi bir irade ortaya koyması üzerine uyuşmazlıkla sonuçlanmıştır. Bugün Samsunumuzda ve Diğer 80 ilimizde eş zamanlı olarak masada uzlaştıklarımızın yok sayılması ve toplu sözleşme müzakereleri hiç yapılmamış gibi davranılması üzerine, Emeğe Saygı, Adalete Davet” temasıyla sahadayız” diye konuştu.

TEKLİFLERİMİZ YOK SAYILDI
Hakem Kuruluna başvuru sürecinin Kamu İşveren Heyeti tarafından hakkaniyetli yürütülmediğini kaydeden Yıldız, “20 günlük, adeta insanüstü çabalarla, gece yarılarına kadar görüşülerek, tartışılarak üzerinde uzlaşma sağlanan azımsanmayacak sayıdaki teklifimiz Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna giderken yok sayılmıştır. Yasanın açık hükmüne aykırı bir şekilde Toplu Sözleşme sürecinin müzakere aşamasının tamamlanmasıyla birlikte Kamu İşveren Heyeti tarafından ne Memur-Sen ne de genelden ayrı hizmet kolu toplu sözleşmesi imzalamaya yetkili bağlı sendikalarımıza incelemek, katkı sunmak ya da imza atmak üzere toplantı tutanağı teslim edilmemiş, bu yönde bir davet ya da teklif yapılmamıştır. Tam tersine Konfederasyonumuzun ve sendikalarımızın imzadan kaçtıkları algısına neden olabilecek tespit tutanağı tutularak yetkinin kötü kullanılmasına, tarafların eşitliği ilkesine dayanan toplu pazarlık hakkının sekteye uğramasına neden olunmuştur. Bütün çabalarımıza karşın kamu görevlilerinin emeğinin değerini teslim eden bir teklifle gelinmediği ve görüşmelerde uzlaşılan maddelerin dahi yok sayıldığı irade karşısında Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurulmuştur” diye konuştu.
DİKKATLER HAKEM KURULU’NDA
Bütün dikkatlerin Hakem Kuruluna yöneltildiğini ifade eden Yıldız, “Hakem Kurulunun sağduyu ile konuya yaklaşacağına olan güvenimiz tamdır. Memnuniyet üretmek için hala geç olmadığını, artık bu sorumluluğun Hakem Kurulunda olduğunu hatırlatıyoruz. Bir kez daha buradan güçlü bir şekilde vurgulamak istiyoruz: Kamu görevlileri olarak bizlerin asla kabul edemeyeceği tavır; alın terimizin değersizleştirilmesi, taşıdığımız misyonun görmezden gelinmesidir. Tekliflerimizde haklıyız, duruşumuzda hakkaniyetliyiz. Unutulmamalıdır ki kamu görevlilerinin memnuniyeti milletin memnuniyetidir. Hakem Kurulunun da bu gerçekten sarf-ı nazar etmeyeceğini umuyor ve bekliyoruz. Milyonlarca insanı ilgilendiren ve fakat Kamu İşveren Heyetinin, Konfederasyonumuza sunduğu teklifte yok saydığı bütün tekliflerimizin Hakem Kurulu tarafından dikkate alınmasını istiyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsunlu Binbaşı Zafer Akkuş'u şehit eden terörist öldürüldü
Samsunlu Binbaşı Zafer Akkuş'u şehit eden terörist öldürüldü
Geceyarısı intiharı özel harekat önledi
Geceyarısı intiharı özel harekat önledi