Samsun’da memurlar bordro yaktı
Reklam

Samsun'da memurlar bordro yaktı

 Türkiye Kamu-Sen'e bağlı sendikalara üye kamu çalışanları, memur maaş zammına tepki gösterdi. Memurlar, yaptıkları eylemde bordrolarını yakarak tepki gösterdi

15 Ocak 2020 - 15:26

SAMSUN HABER - Türkiye Kamu-Sen Samsun Şubesi üyeleri Vergi Dairesi önünde toplanarak memur maaş zammını protesto etti. Memurlar, yaptıkları eylemde yaktıkları bordrolarla ısındı. Memura yapılan zamlar ile ilgi açıklamalarda bulunan Türkiye Kamu-Sen Samsun Şube Başkanı Ahmet Keskin, “Biz, gerekirse simit satmayı da, limon satmayı da biliriz, bu ekmek parasıdır şereftir deriz. Ancak biz memuru satmayı bilmeyiz” dedi.

ZORUNLU HARCAMALAR ZAMDAN FAZLA
Başkan Keskin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bizler, Türkiye Kamu-Sen olarak, maaş zamlarının yetersiz olduğunu, verilen sözlerin tutulmadığını ifade ediyor, acil çözüm bekleyen sorunlar için bir memur paketi hazırlanmasını istiyoruz. Malum sendika ise durumdan hoşnut olacak ki, eriyen maaşlara, unutulan 3600 ek gösterge vaadine, yardımcı hizmetlilere, haksızlıkların kaynağı mülakata, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine, gelir vergisi mağduriyetine, bayram ikramiyesine ve emekli maaşlarına dair tek bir kelime etmiyor. Memur maaşına yapılan yüzde 4 zam, maaşlara ortalama 160 lira zam demektir. Bir ailenin zorunlu harcamaları ortalama 730 lira artmışken, 160 lira zamma neden tek kelime edemiyorlar? TÜİK’in rakamlarına göre, geçen yıl gıda fiyatları ortalama yüzde 10,9; mutfak tüpü yüzde 17,6, doğal gaz yüzde 22, elektrik yüzde 18,3 zamlanmışken, maaşlara yüzde 4 zam yapmak, memur ve emeklilerle alay etmektir. Yapılan zamlara rağmen memurlara 2020 yılı için 964+4, 2021 için ise yüzde 3+3 zam yapılması öngörülmüş, adeta ekonomi ile maaş zamlarının ilişkisi tamamen kesilmiştir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun'da 2.5 ay sonra ilk cuma namazı kılındı
Samsun'da 2.5 ay sonra ilk cuma namazı kılındı
Meteoroloji'den Samsun için kritik uyarı
Meteoroloji'den Samsun için kritik uyarı