google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
Samsun’da kadın emeği festivali başladı
Reklam

Samsun’da kadın emeği festivali başladı

Samsun Valiliği İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu tarafından gerçekleştirilen Çarşı 1919 Kadın Emeği Festivali büyük bir coşku ile açıldı. 3 gün sürecek festivalde  200 kadın, el emeği ürünlerini sergileyecek

20 Eylül 2019 - 17:11
Reklam

Samsun Valiliği İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu tarafından gerçekleştirilen Çarşı 1919 Kadın Emeği Festivali’nin açılışı gerçekleştirildi. Tütün İskelesi’nde kurulan çadırlarda stant açan 200 kadın, el emeklerini ve yöresel lezzetlerini Samsunlularla buluşturacak. Kadınların ekonomiye katılım sağladığı festival 3 gün sürecek. 

HEDİYELİK EŞYA ALANINDA BOŞLUĞU KADINLAR DOLDURACAK

Festival hakkında bilgi veren Samsun Valiliği Yerel Eşitlik Birimi Sorumlusu Hicran Karadoğan Kınık, “Samsun Valiliği İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu olarak, 2011 yılından beri kadın dostu kentler çalışmalarını yürütüyoruz. Amacımız, kadınların yaşam kalitesini yükseltmek. Bu anlamda kadın emeğini değerlendirilmesine yönelik çarşı 1919 kadın pazarın oluşturduk. Bu çalıma kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyemizin desteği ile Atatürk Anıt Park’ın içinde bir nokta oluşturduk ve kadınlar burada el ürünlerini sunmaya başladı. Bizler bu çalışmaların daha da yaygınlaşması için Kadın Emeği Festivali’ni gerçekleştirdik. Amacımız, kadınların görülmeyen emeğini görülür hale getirmek. Ve özellikle hediyelik eşya sektörüne yönelik boşluğu kadınların doldurmasını sağlamak” dedi.

SAMSUN FESTİVALİN BAŞKENTİ OLACAK

Etkinliğin 3 gün süreceğini kaydeden Kınık, “3 gün boyunca sabah 10’dan akşam 22’eye kadar Tütün İskelesi’ndeyiz. Yaklaşık 200 kadının 2 bine yakın el ürünü burada sergileniyor. Bu etkinliği tüm Karadeniz’e yaymak, Samsun’u kadın emeği festivalinde başkent yapmak istiyoruz” diye konuştu.

KADINLAR GÖNÜLLERİNCE DANS ETTİ

Çarşı 1919 Kadın Emeği Festivali’nin açılışına Samsun Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Rabia Bay Keser, STK temsilcileri, Samsunlu kadınlar ve vatandaşlar katıldı. Renkli görüntülerin yaşandığı festivalde Samsun Bandosu’nun çaldığı şarkılara eşlik eden kadınlar dans etti. 
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun Haber - 34 kişi boğulmaktan kurtarıldı
Samsun Haber - 34 kişi boğulmaktan kurtarıldı
Samsun Haber -  Milletvekili Köktaş'ın annesi son yolculuğuna uğurlandı
Samsun Haber - Milletvekili Köktaş'ın annesi son yolculuğuna...