Reklam
Samsun’da hayvan yetiştirmek isteyenlere müjde
Reklam

Samsun'da hayvan yetiştirmek isteyenlere müjde

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla Samsunlu hayvan üreticilerine düşük faiz ve yüksek kredi verilecek

07 Şubat 2020 - 11:15

SAMSUN HABER - Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla Samsunlu hayvan üreticilerine düşük faiz ve yüksek kredi verileceğini duyurdu. 

BAŞVURULAR 2020'NİN SONUNA KADAR YAPILABİLİNECEK
Sağlam yaptığı açıklamada, "Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren kararın belirtilen tarih aralığı için uygulamaya konmasıyla birlikte, üreticilerimiz uygun düşük faiz ve yüksek kredi limitleri sayesinde isterlerse ve aranan şartları sağladıkları takdirde Hayvancılığa başlayabilecek veya mevcut işletmelerinde ölçek büyütebileceklerdir. Gerçek veya tüzel kişilerde aranacak aşağıda sayacağımız özellikleri sağlayan üreticilerimiz, yüzde 25 ve yüzde 75 oranlarında faiz indirimlerine ek olarak yüzde 10 faiz indiriminden de yararlanabilecek, fakat toplamda uygulanacak indirim oranı yüzde 100′ü aşamayacaktır. Başta da belirttiğimiz gibi Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri, 3 yıl boyunca üretim konularına göre finansal destekte bulunacaklarını açıklamış olup başvurular, Ziraat Bankası şubelerinden 2020 yılı sonuna kadar yapılabilecektir" ifadelerini kullandı.

HAYVANCILIK KONULARI
Söz konusu faizsiz kredi desteğinin yapılacağı hayvancılık konuları şöyle açıklandı: Sütçü ve Kombine Sığır Yetiştiriciliği, Damızlık Düve Yetiştiriciliği, Büyükbaş Hayvan Besiciliği, Küçükbaş Hayvancılık, Arıcılık, Kanatlı Sektörü, Kanatlı Damızlık Sektörü, Su Ürünleri Sektörü ve Geleneksel Hayvansal Üretim. 

İSTENİLEN EVRAKLAR

Üreticilerin bu desteklerden yararlanabilmeleri için, şu evrakları hazırlaması gerekiyor: 
Gerçek kişilerden istenenler; Kimlik belgesi,  Çiftçi Kayıt Belgesi, Bilançosu mevcut işletmelerin son 3 yıllık bilançoları,  Krediye karşılık teminat belgesi,  Tarımsal işletmenin kira kontratı, tapu kaydı.
Tüzel kişilerden istenenler;  ÇKS belgesi, Ticaret sicil gazetesi,  Kayıtlı olunan odanın belgesi,   Vergi levhası,  Noter onaylı imza sirküleri, Teminat belgeleri,  Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş veya son yıla ait, diğerlerinde ise en az son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu, Tarımsal işletme tapu kaydı, kira kontratı. IPARD kanalıyla hazırlanan projelerde sözleşme tutarının yüzde 75’ine kadar krediyi Ziraat Bankası karşılayacağını taahhüt etmiştir.

SÜTÇÜ VE KOMBİNE SIĞIR YETİŞTİRİCİLİĞİ
Ziraat Bankasın ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği üretimi konusunda kredi için verdiği sübvansiyon üst limit 25.000.000 TL olarak belirtilmiş olup 25 milyon üzeri başvurular da incelendikten sonra dikkate alınacaktır. İndirim oranı alarak yatırım kredisi için % 50 işletme kredisi içinde yüzde 50 faiz indirimi yapılacaktır. Özellikli kriterlere sahip olan üreticilere her kriter için yüzde 10 oranında ek indirim oranı sağlanacaktır. Tüm kriterlere sahip olan üreticiler, yüzde 100 oranında uygulanacak en yüksek indirim oranından yararlanacaktır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun'da koronavirüsten ölen sayısı açıklandı
Samsun'da koronavirüsten ölen sayısı açıklandı
 18 yaş altı çocuklara sokağa çıkma yasağı geliyor
18 yaş altı çocuklara sokağa çıkma yasağı geliyor