Reklam
Samsun’da deprem tatbikatı nefesleri kesti
Reklam

Samsun'da deprem tatbikatı nefesleri kesti

Samsun AFAD Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen deprem tatbikatı nefesleri kesti

20 Haziran 2019 - 12:19 - Güncelleme: 20 Haziran 2019 - 13:54

SAMSUN HABER - Samsun Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından, Samsun Afet Müdahale Planı'nın (TAMP-Samsun) kapsamında ve Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES) desteğiyle, AFAD yerleşkesinde bölgesel deprem tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikat kapsamında senaryo gereği enkaz altında kalan bir vatandaşın kurtarılması, arama kurtarma köpekleri, ses dedektörleri, teknik arama-kurtarma ve kimyasal gaz sızıntısı olan bir bölgede KBRN olayına, oksiasetilen kullanılarak metal kesme, yandan girme, kütle çekme ve kiriş-kolon kesme teknikleri kullanılarak müdahale çalışmalarını takip eden Samsun Valisi Osman Kaymak, AFAD envanterinde bulunan mobil koordinasyon merkezi aracını inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

BÖLGESEL TATBİKAT
Daha sonra senaryo gereği Ladik İlçesi Küpecik Mahallesi’nde Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde meydana gelen ve Samsun, Amasya, Tokat ile Çorum illerini etkileyen 6.0 büyüklüğündeki deprem sonrası yaşanabilecek yıkımlara ve depremin etkisiyle ortaya çıkabilecek yangın, heyelan, elektrik kesintisine karşı yapılacak müdahaleler ve yönlendirmeler AYDES üzerinden yapılarak, arama-kurtarma çalışmaları gerçekleştirildi.

ÖNEMLİ İMKANLARA SAHİBİZ

Tatbikatın ardından Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi’nde (AYDES) görevli 26 yerel düzey hizmet grubunun amirleriyle bir araya gelen Kaymak, “Ülkemiz önemli deprem kuşağında bulunuyor. AFAD’lar sadece depremle ibaret değil, malumlarınız üzerine sel, heyelan, yangın gibi değişik afetlerle karşı karşıya kalabiliyoruz. O anlamda mevzuatımız gereği zaman zaman bu tatbikatları yapmamız gerekiyor. Biz Samsun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü olarak gerçekten bölgemizde önemli imkânlara sahip olan müdürlüklerden birisiyiz. Ben o yönüyle daha önce görev yapan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bölgemiz hemen hemen her türlü felakete müdahale edecek kapasitededir. Her günde kapasitemizi artırmaya devam ediyoruz" dedi.

İLK YARDIM ÇOK ÖNEMLİ
Yapılan tatbikatların çok önemli olduğunu kaydeden Kaymak, "Bazen afet mücadele planları yapılır ama tatbikatlar yapılmadığı için sorun yaşanır. Afet olduğu zaman ne kadar sürede afet yerinde hangi imkânlarla deprem bölgesinde bulunacağı çok önemlidir. Bizde bugün bunu yapıyoruz. Senaryoya göre Ladik İlçesi'nde deprem olduğu üzerinden yola çıktık. Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi’nde (AYDES) görevli 26 yerel düzey hizmet grubumuz oluşturuldu. Herhangi bir afet olayında ilk yardım eğitimi ve çadır kurulmasıyla ilgili bilgi donanımlı vatandaşlarımızın katkısı çok ciddi boyutta oluyor. Ben bunu 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi'nde görevli olarak gittiğimde bizzat gözlemledim” dedi.

SAMSUN TRABZON'UN YANINDA
Trabzon Araklı İlçesi'nde meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlara rahmet yakınlarına sabır dileyen Valimiz Sayın Osman Kaymak konuşmasının devamında, "Son aldığımız bilgilere göre 3 vatandaşımız bulundu. 7 vatandaşımız aranıyor. Samsun olarak kayıp olan vatandaşlarımızın bulunması için 7 kişilik ekip ile 1 arama kurtarma köpeğimiz ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'mıza ait helikopterimiz olay mahallinde arama kurtarma çalışmalarına katılıyorlar. Dere yataklarına ev yapılmaması ve daha dikkatli davranarak ciddi önlemler alınmasını çok önemsiyorum. Samsun olarak her zaman Trabzon'un yanındayız. Yaralarını sarmaları için destek oluyoruz. Trabzon’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Tatbikata katılan ve emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Tatbikata Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ile İl Afet ve Acil Durum Müdürü Vekili Levent Uçarlı da katıldı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Termeli iş insanın sır ölümü
Termeli iş insanın sır ölümü
 Meteoroloji'den Samsun'a yağış uyarısı
Meteoroloji'den Samsun'a yağış uyarısı