Samsun Araştırma’ya yeni merkez
Reklam

Samsun Araştırma'ya yeni merkez

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dil ve Konuşma Bozuklukları Merkezi ile hastaların özel merkezlere ya da büyük şehirlere gitmek zorunda kalmayacağını söyledi

13 Aralık 2018 - 13:19 - Güncelleme: 13 Aralık 2018 - 17:17
Reklam

SAMSUN HABER - Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, SBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Dil ve Konuşma Bozuklukları Merkezi’ni hizmete açtı. Down sendromu nedeniyle konuşma bozukluğu yaşayan hastalardan; biyonik kulak ameliyatı sonrası dil ve konuşma sorunları yaşayan hastalara kadar birçok konuşma bozukluğu problemine yönelik hastalığı tedavi etmeye hazırlanan merkezin açılışına, Samsun İl Sağlık Müdürü Dr.Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Hastane Başhekim V. Uz. Dr. Eda Türe ve hastane idarecileri katıldı.

ALANINDA UZMANLAR

Merkezde alanında uzman dil ve konuşma terapistlerinin hizmet vereceğini kaydeden Oruç, “Çok geniş kapsamda hizmet verecek olan merkez sayesinde dil ve konuşma bozukluğu olan hastalar, özel merkezlere ya da Ankara, İstanbul gibi şehirlere gitmeden sorunlarını il sınırları içinde halledebilecek” diye konuştu.

 SORUNLARA ÇÖZÜM BULACAĞIZ

Merkezde yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren KBB Kliniği Eğitim Görevlisi Doç.Dr. Abdulkadir Özgür ise, “Günümüzde iletişim için çok önemli bir araç olan konuşma ile ilgili bozukluklar kişinin hayatını önemli ölçüde etkilemektedir. Dil ve konuşma bozukluklarında ortaya çıkan sorunlar genellikle çözülebilir sorunlardır ve bu sorunların çözümünde dil konuşma terapistleri çok önemli bir rol oynamaktadır. Hastanemiz bünyesinde açılan merkezde iki dil ve konuşma terapistiyle hizmet vereceğiz. Merkezimizde çocuklarda ve yetişkinlerde sık karşılaşılan sorunlardan olan kekemelik, hızlı konuşma, ses kısıklığı, genetik hastalıkların bazılarında gelişen konuşma bozuklukları, down sendromlu hastalardaki konuşma bozuklukları, harf ve heceleme bozuklukları gibi hastalıkların yanı sıra biyonik kulak ameliyatı yapılan hastaların da dil ve konuşma sorunlarına çözüm bulup, onların dil gelişimine destek olacağız” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun Valisi Kaymak'ın acı günü 
Samsun Valisi Kaymak'ın acı günü 
İlkadım Belediyesi’nde kadro değişikliği iddiası
İlkadım Belediyesi’nde kadro değişikliği iddiası