google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
Sağlık Müdürü Oruç’tan önemli uyarı

Sağlık Müdürü Oruç'tan önemli uyarı

SAMSUN HABER - Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ai Oruç, "Tedbirlerimizi alalım, bayramı bizim yerimize korona virüsün yapmasına izin vermeyelim" dedi

23 Temmuz 2020 - 11:50

SAMSUN HABER - Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Kurban Bayramı'nda korona virüse karşı dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulundu. Oruç, Kurban Bayramı'nda da toplum olarak yine kritik eşiklerden birinden geçileceğini kaydetti.

YAKIN TEMASTAN KAÇINALIM

Tedbirli olunması gerektiğini ifade eden Oruç, "Bayramda kurban satışından, kesimine; dağıtımından bayramlaşma anına kadar her safhada tedbirlerimizi alalım; en yakınlarımızla bir aradayken bile sosyal mesafe, maske kullanımı ve el hijyeni kurallarımıza dikkat edelim; böylece bayramı bizim yerimize koronanın yapmasına izin vermeyelim. Lütfen bu bayramı sevdiklerimizi korumak için mesafeli yaşayalım. Ziyaretlerimizi sınırlı tutalım. Uzaktan ve mümkünse telefonla, görüntülü olarak görüşerek bayramlaşalım. Yakın temastan kaçınalım. Bir bayram daha birbirimize hasret olalım ama sağlıklı olalım. Bu bayram birbirimize olan sevgimizi, saygımızı ve güçlü aile bağlarımızı, sevdiklerimize mesafemizi koruyarak gösterelim. Bayramda kalabalıkla teması önlersek, bulaşmayı ve koronayı da önleriz” diye konuştu.

EL SIKIŞARAK YAPILAN PAZARLIKLARA SON

Koronaya karşı bayram döneminde verilecek mücadelenin bayram öncesi kurban satış alanlarında başlayacağını ifade eden Oruç, vatandaşların korona virüsün en rahat yayılım gösterdiği bu kalabalık ortamda uzun süre kalmadan işlemlerini halletmesi gerektiğini; bu süre zarfında kesinlikle maskenin çıkarılmaması, özellikle para gibi birçok kişinin temas ettiği materyallere dokunduktan sonra, ellerin mutlaka el antiseptiğiyle temizlenmesi ve önceki yıllarda el sıkışarak yapılan pazarlıkların artık el teması yapılmadan tamamlanması gerektiğini vurguladı.


TOPLU YEMEKLERİ ERTELEYİN
Kurban kesimi, parçalanması ve dağıtımı safhalarında da büyük özen gösterilmesi gerektiğini ifade eden ve işlemler sırasında gerekli olmayan kişilerin kesinlikle bu alanlarda olmamasını isteyen Sağlık Müdürü Oruç, ayrıca kurban sonrası alandan ayrılmadan yenen toplu yemeklerin de ertelenmesinin doğru olacağını, ne kadar az temasla işlemler tamamlanırsa, bulaş riskinin o kadar azalacağının unutulmaması gerektiğini söyledi.

VİRÜSE YAYILMA FIRSATI VERMEYELİM

Hastalığın Türkiye’de son dönemde büyük oranda düğün, nişan, asker uğurlama gibi kalabalık ortamlarda yayılım gösterdiğini hatırlatan Oruç, bayramlaşma döneminin de böyle bir dönem olduğunu, virüse yayılma fırsatının verilmemesi gerektiğini; koronavirüsle mücadelede geçmiş diye bir şey olmadığını, koronayla her gün sanki mücadelenin ilk günü gibi mücadele edilirse, gelecekteki sağlıklı günlerin korunabileceğini söyledi.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
samsun haber - Gelecek Partisi Kurucu İl Başkanı Yeşilyurt iddialı konuştu
samsun haber - Gelecek Partisi Kurucu İl Başkanı Yeşilyurt...
samsun haber - Altında rekor artış 
samsun haber - Altında rekor artış