Palandöken: “Taklit ve merdiven altı ürünlere dikkat”
Reklam

Palandöken: “Taklit ve merdiven altı ürünlere dikkat”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, başta gıda ürünleri olmak üzere merdivenaltı kalitesiz ve taklit ürünlere karşı vatandaşları uyardı.

06 Mart 2018 - 10:39
Reklam

Başta gıda ürünleri olmak üzere merdivenaltı kalitesiz ve taklit ürünlere karşı vatandaşları uyaran TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülkemizede başta gıda ve giyim olmak üzere hemen hemen her alanda taklit ve merdiven altı ürünler de oldukça artış var. Özellikle ekonomik iniş çıkışlardan en az etkilenen ve her yıl yüzde 10 büyüme kaydeden kozmetik sektöründe taklit ürün oludkça fazla. Ürünlerdeki çeşitlilik ve tüketim arttıkça sahte ürünler de aynı hızla artıyor. Vatandaşlarımız genel sağlıklarının yanı sıra cilt sağlıklarını düşünerek sahte, markasız ve nerde ise 10’da bir fiyatına piyasada satılan ürünlerden uzak durmalı. Merdivenaltı ürünler yerine bilinir tanış esnaftan alışveriş yapmalı” dedi.

“KAYITDIŞI EKONOMİYE EN ÇOK MERDİVENALTI ÜRETİMLER ETKİ EDİYOR”

Her alanda olduğu gibi özellikle gıda ve kozmetik sektörünün sürekli büyüme ve gelişim gösterdiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Dünyada pazar büyüklüğü 460 milyar dolar civarında olan kozmetik sektörünün ülkemizdeki pazar büyüklüğü 8,5 milyar TL. Geçtiğimiz yılsonu itibariyle kozmetik ürünleri ithalatı 414,8 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sektör hızla büyüme gösterirken merdivenaltı üretimler de aynı oranla artıyor. Denetim ve vergiden kaçan bu merdivenaltı ürünler kayıt dışı ekonomiye en çok etki eden ürünler. Normalin neredeyse 10 katından daha düşük fiyata satılarak, kanser, alerji, egzama, yanık gibi birçok deri hastalığına da davetiye çıkarıyor” diye konuştu.

“KOZMETİKTE MERDİVENALTI ÜRÜNLER YERİNE ESNAFI TERCİH EDİN”

Gıda alışverişinde olduğu ucuz ve sahte ürünlerin tercih edilmemesi gerektiğini vurgulayan Palandöken, “Bugün kilosu 50-60 lira olan 1 kilo sucuğuk merdivenaltı üretimle 15-20 liraya, ve piyasa fiyatı 30-40 lira olan bir kilo tatlının kilosu 5-10 liraya kadar düşük fiyatla satılıyorsa bunlardan şüphe etmek ve uzak durmak gerekir. Bütçemize uygun olsun diye sağlığımızdan olmayalım. Vatandaşlarımız bu taklit ürünleri tercih etmemeli, güvenilir ürünler için esnaftan alışveriş yapmalı” şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun Millet Bahçesi yarın açılıyor
Samsun Millet Bahçesi yarın açılıyor
Güncel altın fiyatları
Güncel altın fiyatları