Reklam
Özdağ: Samsun’daki kirlilik halka açıklansın
Reklam

Özdağ: Samsun’daki kirlilik halka açıklansın

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, “Tekkeköy başta olmak üzere Samsun genelinde kirlilik ve halk sağlığı üzerine etkileri araştırılıp halka açıklansın” dedi

04 Ocak 2019 - 14:03

SAMSUN HABER - Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ,  gizlendiğini iddia ettikleri, kanser raporunu halka açıkladığı için hakkında 12 yıl hapis istemiyle dava açılan bilim insanı Bülent Şık'ın yanında olduklarını belirterek, kirlilik araştırmasının Samsun’da da yapılması gerektiğini söyledi.

BUNA SON VERİLMELİ

Samsun’un da diğer iller kadar kirli olduğunu kaydeden Özdağ, “Tekkeköy başta olmak üzere Samsun genelinde kirlilik ve halk sağlığı üzerine etkileri araştırılıp halka açıklansın. Mert Irmağı ve doğudan batıya uzanan tüm sahil şeridimiz için derhal önlem alınsın. Sanayi denetimsiz ve başıboş bırakılmış, fabrikaların ve enerji tesislerinin havamızı, suyumuzu dilediği gibi kirletmesine izin verilmiştir. Bu duruma derhal son verilmeli, halk sağlığı ön planda tutularak, kanser ve hastalık yaratıcı sanayi kirliliğinin kaynağında engellenmesi için gereken ne varsa yapılmalıdır. Sağlık Bakanlığı, kirlilik araştırmasını en az Bülent Şık kadar bilimsel etiğe sahip bilim insanlarının katılımıyla, yurdumuzun her yerinde yaptırmalı ve sonuçlarını ulaşır ulaşmaz halka açıklamalıdır. İlgili Bakanlıkları ve devlet kurumlarını uyararak kirliliğin kaynağında engellemek için kirletenleri zorlayıcı uygulamalar geliştirmelidir. Sağlık Bakanlığı, ancak bunları yaparsa halkın gözünde eski saygınlığına ulaşabilecektir” diye konuştu.

GÖZDAĞI NİTELİĞİNDEDİR

Bülent Şık’ın yanında olduklarını belirten Özdağ, “Biz Ekoloji Birliği olarak, gıda ve suyumuzun kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa neden olan kirletildiğini belgeleyen araştırma sonuçlarını sır ve gizli olarak değerlendirilmesini ret ediyoruz. Bülent Şık için açılan dava halk sağlığı ve çevre için mücadele eden tüm bilim insanları ve aktivisteler için gözdağı niteliğindedir. Biz Türkiye çapında 60 ekoloji dernek ve platformunun ortak sesi Ekoloji Birliği olarak ve SAMÇEP olarak, Bülent Şık davasının izleyicisi olacağız. Davanın her aşamasında bilim insanı Bülent Şık'a desteğimizi sunacak, asıl suçlu olan Sağlık Bakanlığı'nı görev ve sorumluluğunu yerine getirmediğini anlatmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun'da 8 yaşındaki üvey kızına tecavüz
Samsun'da 8 yaşındaki üvey kızına tecavüz
İlkadım'da 'Alo Çöp Taksi' hizmete girdi
İlkadım'da 'Alo Çöp Taksi' hizmete girdi