Reklam
Opr. Dr. Aydoğan: İdrar tutamama sosyal hayatınızı etkilemesin
Reklam

Opr. Dr. Aydoğan: İdrar tutamama sosyal hayatınızı etkilemesin

Büyük Anadolu Hastaneleri Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Şakir Aydoğan, idrar kaçırma ciddi bir sağlık sorunu olduğunu belirterek, "İdrar kaçırma sorunun azaltılabilir ya da ortadan tamamen kaldırılabilir bir rahatsızlıktır. Eğer idrar kaçırma rahatsızlığınız varsa üroloji bölümüne başvurabilirsiniz" dedi. 

28 Ocak 2020 - 17:22

SAMSUN HABER - Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Şakir Aydoğan, idrar kaçırmanın ciddi bir sağlık sorunu olduğunu ancak, tedavi edilebileceğini söyledi. Tedavisi mümkün olan idrar kaçırma hakkında bilgi veren Dr. Aydoğan, kadınlarda idrar kaçırma probleminin doğru bir tedavi yaklaşımıyla kadın hastalıkları arasında en kolay tedavi edilen hastalıklardan biri olduğunu söyledi.

İDRAR KAÇIRMA NEDEN KAYNAKLANIR

 Opr. Dr. Şakir Aydoğan, "Kimi kadınların utanç gibi sosyal çekinceler nedeniyle hastaların doktora başvurmaması yaşam kalitelerini ciddi oranda düşürmekte; hatta depresyon sebebi bile olabilmektedir. Kadınlarda idrar kaçırma problemi doğru bir tedavi yaklaşımıyla kadın hastalıkları arasında en kolay tedavi edilen hastalıklardan biridir.
İdrar kaçırmanın iki çeşidi vardır. Birincisi strestir, bu hastalar öksürdüklerinde, hapşırdıklarında, güldüklerinde, ağır bir yük kaldırdıklarında idrar kaçırırlar. Bu hastalarda genelde zorlu doğum ve sık hamileliklere  bağlı mesanede sarkmalar etkendir.  İkincisi ise "aşırı aktif mesane" adı verdiğimiz hastalıktır. Bu hastalıkta ise idrar torbası gereğinden fazla kasılır ve buna bağlı olarak hasta ani sıkışma hissiyle tuvalete giderken idrarını kaçırır" diye konuştu. 

BÜYÜK ORANDA TEDAVİ EDİLİYOR
 İki tip idrar kaçırma hastalığının doktorların en sık karşılaştığı ve büyük oranda tedavi edebildikleri hastalık olduğunu belirterek, "Aşırı kilolar, idrar kaçırmaya neden olan faktörlerin başında gelmektedir. Çünkü aşırı kilo ile karın içindeki basıncın artışı, idrar yollarını olumsuz etkiler. Su, kahve, çay gibi sıvıların aşırı tüketimi de idrar kaçırma sorununu artırmaktadır. Sıvı tüketimlerini normal seviyeye düşürmek, idrar kaçırmanın sorun haline gelmesini engeller. Aşırı aktif mesanede ameliyat, mesane askısı ve diğer cerrahi müdahaleler uygun değildir. Bu hastalarda mesane jimnastiği ve ilaç tedavisi daha doğrudur. Stres tipi idrar kaçırmalarda ise anatomik bozukluk ve sarkmalardan dolayı cerrahi tedavi (mesane askısı) tercih edilmelidir. İlaç tedavileri bu hastalarda tedavi edici değil şikayetleri geçici olarak azaltmaktadır. Kadınların büyük bir çoğunluğu bu sorun yüzünden doktora gitmekten utanıyor ve çekiniyor. Kadınların hiçbir şekilde bundan çekinmeden utanmadan bunun bir rahatsızlık olduğunu bilerek doktora danışmalıdır" ifadelerini kullandı. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsunlu asker İdlib'de şehit düştü
Samsunlu asker İdlib'de şehit düştü
İdlib'de 1 asker daha şehit oldu
İdlib'de 1 asker daha şehit oldu