OMÜ ve Samsun Teknopark’tan bir işbirliği daha
Reklam

OMÜ ve Samsun Teknopark'tan bir işbirliği daha

OMÜ ve Samsun Teknopark, solunum güçlüğü çeken hastaların entübe edilmesinde kullanılan videolaringoskop cihazını üretti.  Samsun Teknopark Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak, yenilikçi çalışmalarında her zaman destekçi olacaklarını belirtti

02 Nisan 2020 - 18:49

SAMSUN HABER - Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Fatih Çalışkan'ın, acil serviste tespit ettiği ihtiyaç doğrultusunda, Samsun Teknopark’ın katkılarıyla solunum güçlüğü çeken hastaların entübe edilmesinde kullanılan videolaringoskop cihazını üretildi. 
TEKNOPARK PROTOTİP ATÖLYESİ'NDE GELİŞTİRİLDİ
 Cihazın teknik tasarımı konusunda Elektrik-Elektronik Mühendisliği Dr. Öğr. Üyesi Selim Aras, Endüstri Mühendisliği Dr. Öğr.  Üyesi Naci Murat ve tasarımcı  Ufuk Karabey’in de içerisinde bulunduğu çalışma ekibi, videolaringoskop cihazının en uygun tasarımını Samsun Teknopark Prototip Atölyesi’nde geliştirdi.
UYGUN MALİYETLERLE İHTİYAÇLARI KARŞILAMAK İSTİYORUZ
Amaçlarının videolaringoskop cihazının yerli ve milli olarak üretilmesi olduğunu belirten OMÜ Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Fatih Çalışkan, "Piyasada 30 bin TL’yi bulan videolaringoskop cihazının, daha uygun maliyet ve geliştirilmiş özellikleriyle hastanelerimizin ihtiyaçlarını karşılamak istiyoruz" dedi.
TEKNOPARK'TAN TAM DESTEK
Cihazın geliştirilmesine katkı sağlayan Samsun Teknopark Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak, Teknoparkların varoluş sebeplerinin bilim insanlarının buluşlarını hayata geçirmek olduğunu söyleyerek, Samsun Teknopark Prototip Atölyesi’nin bu anlamda üniversite ve Samsun sanayisine yenilikçi çalışmalarında her zaman destekçi olacağını belirtti.
 

2020/04/2020-04-02-19-10-01.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun'da Korona virüsten ölenlerin sayısı açıklandı
Samsun'da Korona virüsten ölenlerin sayısı açıklandı
Samsun'da 3 Haziran'dan sonra seyahat yasağı bitiyor
Samsun'da 3 Haziran'dan sonra seyahat yasağı bitiyor