google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Dağdemir: Fakültemize 290 öğrenci...
Reklam

OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Dağdemir: Fakültemize 290 öğrenci yerleşti

OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Dağdemir, “Merkezi yerleştirme sonucu, taban puanımızın biraz daha yükseldiğini görüyoruz. Bu yıl fakültemize 290 öğrenci yerleşti” dedi

16 Eylül 2019 - 15:06
Reklam

SAMSUN HABER - Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi’nin 2019-2020 eğitim-öğretim yılı açılış ve önlük giyme töreni Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşti. Öğrenciler ve ailelerinin yoğun katılım gösterdiği törende, Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Moleküler Biyoloji Genetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Halil Kavaklı da “Biyolojik Saat” konulu 2019-2020 eğitim-öğretim döneminin açılış dersini verdi. Törene; OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Amasya Üniversitesi Rektörü Süleyman Elmacı, OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Dağdemir, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ünsal Özgen, OMÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcıları, akademisyenler, OMÜ ve Amasya Üniversitesinin birinci sınıf öğrencileri ile aileleri katıldı.

1978’DEN BERİ TOPLAM 6 BİN 227 MEZUN VERDİK

OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Dağdemir,  “1978 yılından beri eğitim veren fakültemiz geçen yıl 41. dönem mezunlarını, halkımıza hizmet sunmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerine uğurladı. Bugüne kadar 6 bin 122’i Türkçe, 105’i İngilizce programdan olmak üzere toplam 6 bin 227 mezun veren Fakültemizde, 2003 yılından itibaren de öğrenme merkezli eğitim verilmeye başlandı. Yani ezberden ziyade sorgulamaya ve iletişime dayanan, klinik çalışmalarında ise disiplin yerine semptom temelli eğitim modeli izlemekteyiz. “

 FAKÜLTEMİZE BU YIL 290 ÖĞRENCİ YERLEŞTİ

Dekan Dağdemir “Merkezi yerleştirme sonucu, taban puanımızın biraz daha yükseldiğini görüyoruz. Bu yıl Amasya Üniversitesi öğrencileri ve Yabancı Öğrenci Sınavı (YÖS) ile kayıt yaptıran 22 öğrenci dâhil olmak üzere Fakültemize 290 öğrenci yerleşti. Fakültemizin toplam öğrenci sayısının yüzde 19’unu ise yabancı uyruklu öğrenciler oluşturuyor. Toplam öğrenci sayımız ise 2 bin 215 olup akademisyen başına düşen öğrenci sayısı 7,4’tür” dedi.

TERTEMİZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİRECEĞİZ

Bu yıl 290 öğrencinin törenle beyaz önlüklerini giyeceğini kaydeden OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ise “Bugün yeni gelen Tıp Fakültesi öğrencilerimize tertemiz beyaz önlüklerini giydireceğiz. Beyaz önlüğün bir anlamı var. Bu önlük, öğrencilerimiz gelecekte insanlığa hizmet yolunda mesleğini icra ederken hem mesleki yeterliliklerini hem de insani meziyetlerini temsil edecek. Önlük; kanla, tozla kirlense bile önemli olan davranışlarla kirlenmemesi. Bizim beklentimiz doktorluk gibi kutlu bir mesleğin mensupları olarak ülkemize ve tüm insanlığa hizmet ederken buna dikkat etmeleri. Çağımız çok hızlı değişirken birtakım değerlerimiz ihmal edilebiliyor. Meşru olmayan yollarla güç elde etmeyi tercih eden bir toplumun sağlıklı kalabilmesi mümkün değil. Bu nedenle dünyaya hükmetmeye çalışan ülkeler tüm güçlere sahip olsalar da bu değerleri ihmal ettiklerinden, kendi insanı dahi mutlu etmekten uzak kalmaktalar. Sizden ricam değerlerimizi ihmal etmeden hayatınıza devam etmenizdir” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Moleküler Biyoloji Genetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Halil Kavaklı, “Biyolojik Saat” konulu 2019-2020 eğitim-öğretim döneminin açılış dersini verdi. Öğrencilere sıkı çalışma temposunu hiçbir zaman bırakmamalarını tavsiye eden Prof. Dr. Halil Kavakçı, OMÜ Tıp Fakültesi yeni eğitim- öğretim yılının ilk dersini vermenin gururunu yaşadığını dile getirdi. Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç açılış dersinin sonunda konuğu Prof. Dr. Halil Kavakçı’ya Üniversiteyi ve Samsun’u temsilen fidan sertifikasıyla Bandırma Vapurunun maketini takdim etti. OMÜ ve Amasya Üniversitesi Tıp Fakültesi 1’nci sınıf öğrencilerine beyaz önlüklerinin giydirilmesiyle tören sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun Haber - 34 kişi boğulmaktan kurtarıldı
Samsun Haber - 34 kişi boğulmaktan kurtarıldı
Samsun Haber -  Milletvekili Köktaş'ın annesi son yolculuğuna uğurlandı
Samsun Haber - Milletvekili Köktaş'ın annesi son yolculuğuna...