google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
MS hastaları Samsun’da kampa girdi

MS hastaları Samsun'da kampa girdi

Samsun'da 6. MS Hasta Okulu Eğitim Kampı" düzenlendi. Türkiye'de 40 bin MS hastası olduğun söyleyen Karadeniz Multipl Skleroz Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Terzi, "Bu kamp sayesinde hastalarımız ve yakınları hastalıklarını daha iyi öğreniyor" dedi

30 Nisan 2019 - 17:43

SAMSUN HABER - Samsun Büyükşehir Belediyesi, OMÜ ve Karadeniz Multipl Skleroz (MS) Derneği ortaklığında "6. MS Hasta Okulu Eğitim Kampı" düzenlendi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde gerçekleştirilen ve 5 gün sürecek eğitim kampına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye'den 140 MS'li hasta katıldı. aradeniz Multipl Skleroz Derneği Başkanı ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Terzi, Türkiye'de 40 bin MS hastası olduğunu kaydetti.

MOTİVASYON ÇOK ÖNEMLİ

Prof. Dr. Terzi,  MS ile ilgili hastaları motive etmek açısından kampın önem taşıdığını belirterek, "MS hastalığı hem beyni hem de omuriliği etkileyen bir hastalıktır. Genellikle 20-40 yaş arasında görülüyor. Hastalıkta görme kaybı, dengesizlik, bacak güçsüzlüğü, yürüme zorluğu, çift görme, idrar kaçırma gibi şikayetler oluyor. Ancak teşhis konulan bir hasta için MS bir hastalık değil, yaşam tarzıdır. Türkiye'de 40 bin MS hastası var. Bu kamp sayesinde hastalarımız ve yakınları hastalıklarını daha iyi öğreniyor" diye konuştu.

HER 10 AİLEDEN BİRİNDE VAR
Rahatsızlığın nedeninin tam bilinmediğini kaydeden Terzi, "MS için kesin olarak 'genetik hastalık' demek zor. Her 10 aileden birinde MS'li var. Özellikle ağır stres, travma, enfeksiyonlar, hamilelik gibi durumlardan sonra hastalık ortaya çıkabiliyor. Hastalığın tanısı için özellikle genç yaş grupları görme kaybı şikayetiyle geldiklerinde diğer muayene bulgularını da ele alarak inceliyoruz. Bu nedenle bu tür eğitim kamplarını tedavinin bir parçası olarak görüyoruz. Bu kampı geleneksel hale getirdik ve her yıl hasta sayımız artıyor. Kamp sayesinde hastalarımız ve yakınları daha bilinçli ve bilgili oluyor. Kamp süresince  hastalarımızı motive etmeye çalışıyoruz. Hastalara fizyoterapi,  egzersiz programları refleksoloji, fitoterapi, aromaterapi gibi aktivitelere yer veriyoruz. Ayrıca psikolojik destek sağlıyoruz." Terzi, hastalara yönelik sosyal, sportif ve eğitici etkinlikler de gerçekleştirdiklerini, bunların da tedavi sürecinin bir parçası olduğunu sözlerine ekledi.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Milletvekili Usta'nın kızının düğününe  4 partinin genel başkanı katıldı
Milletvekili Usta'nın kızının düğününe  4 partinin genel...
Samsun'da AK Parti'ye yoğun ilgi
Samsun'da AK Parti'ye yoğun ilgi