google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
Milletvekili Yaşar: Fındık üreticisinin yanındayız

Milletvekili Yaşar: Fındık üreticisinin yanındayız

SAMSUN HABER - İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Fındık üreticisini her dönem olduğu gibi bu dönem de yalnız bırakmayacaklarının kaydetti

20 Temmuz 2020 - 14:28

SAMSUN HABER - İYİ Parti Samsun Milletvekili, KİT Komisyonu Üyesi ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Bedri Yaşar, yıllardır köklü bir çözüme kavuşturulmayan fındık fiyatının bir an önce açıklanarak, üreticinin emeğini yok edecek girişimlerin önünün kesilmesi gerektiğini söyledi.


Kocaeli’nden Artvin’e kadar Ordu, Trabzon, Zonguldak, Bartın, Sakarya, Samsun, Giresun, Düzce Kastamonu, Sinop, Rize, Bolu, , Gümüşhane ve Tokat illerinden oluşan özellikle Karadeniz Bölgesi’nde 16 il, 123 ilçe ve 3.200 köyde 720 bin hektar alanda yaklaşık 500 bin üreticiyle üretilen bir ürünümüzdür" diyen Yaşar, "Karadeniz Bölgesinde milyonlarca insanın temel geçim kaynağı olan fındık fiyatının, fındık üreticisini mağdur etmeyecek bir tarihte yani bir an önce açıklanması lazım" şeklinde konuştu.


Milletvekili Yaşar: "Bölgeden gelen haberler, bu yıl fındık rekoltesinin 660 bin ton civarında olacağını ortaya koymaktadır. Türkiye’de 2018-2019 sezonunda 776 bin ton fındık üretimi gerçekleşmiştir. Sadece bu rakamlar bile, fındığın üretici ve ulusal ekonomi açısından öneminin anlaşılması açısından yeterlidir. Gübre başta olmak üzere, işçilik, ilaç gibi her türlü girdi de anormal artışlar meydana gelmiştir. Bu artışlara bağlı olarak 1 kg fındığın maliyeti 20 liranın üzerine çıkmıştır. Rekoltede bu yıl meydana gelen düşüş de dikkate alınarak fındık fiyatları en az 25-26 TL seviyesinde olacak şekilde açıklanmalıdır." 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
samsun haber - Gelecek Partisi Kurucu İl Başkanı Yeşilyurt iddialı konuştu
samsun haber - Gelecek Partisi Kurucu İl Başkanı Yeşilyurt...
samsun haber - Altında rekor artış 
samsun haber - Altında rekor artış