google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
Merkez Bankası Enflasyon Tahminini Açıkladı
Reklam

Merkez Bankası Enflasyon Tahminini Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2019 yıl sonu TÜFE tahminini yüzde 14,6, gıda enflasyon tahminini yüzde 16, 2020 enflasyon tahmini ise yüzde 8,2 olarak açıkladı

30 Nisan 2019 - 14:13
Reklam

SAMSUN HABER - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Çetinkaya enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler, finansal piyasalarda gözlenen oynaklık ve fiyatlama davranışlarına ilişkin belirsizliklerle enflasyon görünümüne ilişkin risklerin devam ettiğini bildirdi. Merkez Bankası 2019 yıl sonu TÜFE tahminini değiştirmeyerek yüzde 14,6 olarak tuttu. Gıda enflasyon tahmini ise yüzde 13'ten yüzde 16'ya çıktı. 2020 enflasyon tahmini ise yüzde 8,2 olarak açıkladı.

Cari dengede iyileşme beklediklerini belirten Çetinkaya, "Küresel iktisadi faaliyetlerde gözlenen ivme kaybı 2018 son çeyreğinde sürdü. Büyüme hızı bazı gelişen ülkelerde de yavaşladı. Gelişmiş ülkelerde para politikası normalleşme süreçlerinin yavaşlayacağına dair sinyaller uzun vadeli tahvil getirilerinin gerilemesine yol açtı. Gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akımları dalgalı bir seyir izlemekte. 2019 yılının ilk çeyreğinde iktisadi faaliyette bir önceki döneme göre kısmi bir toparlanma gözlenmiştir. Üretici enflasyonunda yılık azalışa karşın TÜFE'deki ÜFE baskısı ilk çeyrekte de sürdü. Bu dönemde net ihracatın büyümeye güçlü desteğiyle birlikte ekonomideki dengelenme eğilimi devam etmiştir. Önümüzdeki dönemde cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesini bekliyoruz."

Çetinkaya açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Fiyat istikrarına yönelik riskler göz önünde bulundurularak sıkı para politikası duruşu korunmuştur. Mart'ın son haftasında yurt dışı swap piyasasında faizlerin yükselmesine neden olan TL likidite sıkışıklığının etkisini sınırlamak amacıyla Döviz karşılığı TL swap imkanının liminiti artırdık. Mevcut rapor döneminde kur takası faizleri ve döviz kuru oynaklıkları arttı. Kredi büyümesi ilk çeyrekte ılımlı artış kaydetti, toparlanma ağırlıklı olarak ticari kredilerden kaynaklandı. Enflasyon ilk çeyrekte Ocak enflasyon raporu tahminleri ile uyumlu gerçekleşti. Yıllık enflasyondaki azalışta temel mal ve enerji grupları başlıca sürükleyici oldu. Bu dönemde gıda enflasyonu olumsuz seyretti. Enflasyonun ana eğiliminde bir miktar iyileşme gözlendi.Enflasyonun 2019 sonunda yüzde 12,1-17,1 aralığında (orta noktası yüzde 14,6) gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Enflasyonun 2020 sonunda yüzde 5,1-11,3 aralığında (orta noktası yüzde 8,2) gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Rezervler konusunda kapsamlı bir bilgilendirme gerektiğinin farkındayız. Enflasyon raporunun içine bilgilendirme ve tablo koyduk. Rezervdeki dalgalanma istisnai değil, yakın döneme özgü değil ve sıra dışı değil. Rezerv iletişiminin brüt rezerv üzerinden yapılması yaygın bir pratik."

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun Haber - Survivor'da final dörtlüsü belli oldu
Samsun Haber - Survivor'da final dörtlüsü belli oldu
Samsun Haber - 10 Temmuz güncel fındık fiyatları
Samsun Haber - 10 Temmuz güncel fındık fiyatları