Reklam
Liselileri ve özel çocukları buluşturan proje 
Reklam

Liselileri ve özel çocukları buluşturan proje 

Samsun'da, Atakum Anafartalar Anadolu Lisesi öğrencileri, özel eğitim okullarında eğitim alan otizmli ve down sendromlu çocuklarla bir araya gelerek anlamlı etkinliklere imza atıyor

17 Ocak 2019 - 12:30

SAMSUN HABER - Samsun'da, Atakum Anafartalar Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan "Gönül gözüyle sema edenler, engelsiz nağmeler ve aramızda engel yok" projesi kapsamında 100 lise öğrencisi, özel eğitim okullarında eğitim alan otizmli ve down sendromlu 50 çocukla bir araya gelerek birlikte sema yapıyor, halk oyunları ve müzik eğitimi alıyor. Resim ve el sanatlarının yanı sıra sosyal aktivitelerde de bulunan öğrenciler, birlikte hoşça vakit geçiriyor. Haftanın belirli günlerinde buluşup çalışma yapan öğrenciler, proje sonunda gösteri sunmayı hedefliyor. 

ÖZEL ÇOCUKLAR DA YETENEKLİ
Atakum Anafartalar Anadolu Lisesi öğretmeni ve proje yürütücüsü Zekerya Karataş, projeyle özel çocukların da bir şeyleri çok iyi yapabileceğini göstermeyi amaçladıklarına belirterek, "Engelli ve sağlıklı bireylerin bir arada yaşayabileceklerini ispatlamayı, engellilere sosyal beceriler kazandırabilmeyi, yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmayı istediklerini söyledi

BİRBİRİMİZDEN ÇOK ŞEY ÖĞRENEBİLİRİZ
Karataş, farkındalık denildiğinde genellikle engellilerin belirli dönemlerde hatırlanmasının düşünüldüğüne işaret ederek şöyle devam etti:
"Bundan da anlaşılan, 'Acımamak gerekiyor, biz sizin farkındayız.' gibi yüzeysel farkındalık çalışması oluyor. Bizim itirazımız şu: Biz hayatı paylaşabileceğimizi, çocuklarımızın farkındalığının tek taraflı olmadığını, öğrencilerimizin özel arkadaşlarından çok şey öğreneceğini düşünüyoruz. Bir hayatı paylaşabiliriz, bir şeyleri birlikte üretebiliriz, birlikte halay çekebiliriz, aynı şarkıları birlikte söyleyebiliriz. Bunu ispatlama çalışıyoruz."

PROJEYİ GENİŞLETECEĞİZ
Sosyal sorumluluk çalışması kapsamında aile buluşmaları da gerçekleştireceklerini aktaran Karataş, engelli çocukları olan annelerle sağlıklı çocukların annelerini bir araya getirmeyi düşündüklerini dile getirdi.
Projelerine 11 ilde 22 okulun gönül paydaşı olduğunu bildiren Karataş, etkinlikleriyle ilgili çektikleri videoları bu okullara gönderdiklerini ifade etti.
Karataş, projede 35'e yakın öğretmenin de gönüllük esasına göre görev aldığını vurguladı. Atakum Anafartalar Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Özdemir ise gelecek yıl projenin kapsamını genişleterek daha çok öğrenci ve okulu bir araya getirmeyi planladıklarını dile getirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun'a kar uyarısı
Samsun'a kar uyarısı
TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİ NÜFUSU ARTIŞA GEÇTİ
TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİ NÜFUSU ARTIŞA GEÇTİ