Ladik’te arı kovanlarına sonbahar bakımı
Reklam
Örnek Resim

Ladik'te arı kovanlarına sonbahar bakımı

Ladik Tarım ve Orman İlçe Müdürü Kemal Aydın, arı yetiştiricilerine sonbahar bakımı uyarısında bulundu

12 Eylül 2018 - 11:29

SAMSUN HABER - Ladik Tarım ve Orman İlçe Müdürü Kemal Aydın, arı yetiştiricilerine sonbahar bakımı uyarısında bulundu. Aydın, havaların soğumaya başladığı bu günlerde arı kovanlarının gözden geçirilerek arıların telef olmaması ve kaliteli bal üretimi için sonbahar bakımının yapılmaya başlanması gerektiğini söyledi.

Sonbahar bakımı çok iyi yapılan arı kovanlarının kışı atlatarak bahara çıkabileceğini ifade eden Aydın, "Ladik konum olarak yüksekte kalıyor. Sonbahar geldi. Gündüz ve gece sıcaklığı arasında önemli farklılık görülmeye başlandı. Arıcılarımız, havaların uygun olduğu rüzgarsız bir havada arı kovanlarının sonbahar bakımını yapmalı. Bunun için genç bir ana arı, zayıf ve anasız koloniler birleştirilerek güçlü koloniler elde edilmeli, kovana yavrulu ve polenli çerçeve ilave edilmeli, zayıf kovanlara güçlü kovanlardan üzerindeki sırları kazınmış ballı petekler verilmeli. Ayrıca hastalık kontrolü yapılmalı ve ilaçlama yapılmalı." diye konuştu. 

Kovan içinde ölen arıların dışarı atılmasını kolaylaştırmak ve aynı zaman da su girmesini engellemek için kovanlara öne doğru hafif meyil verilmesi gerektiğini anlatan Aydın, arı üreticilerinin Tarım ve Orman il ve ilçe müdürlüklerinden bilgi alabileceğini kaydetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'nin en yüksek bütçeli tek majör projesi Samsun'da
Türkiye'nin en yüksek bütçeli tek majör projesi Samsun'da
Sıfır Atık Canik'te başlıyor
Sıfır Atık Canik'te başlıyor