google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
Karabiber: Zabıt katipleri de avukatlık yapsın
Reklam

Karabiber: Zabıt katipleri de avukatlık yapsın

Büro Memur-Sen, zabıt katiplerinin yükseldiği tek kadro olan yazı işleri müdürlüğü kadrosuna hukuk mezunlarının alınacağının duyurulması üzerine tepki gösterdi. Başkan Karabiber, “O zaman zabit katipleri de avukatlık yapsın” dedi

11 Haziran 2019 - 12:38

SAMSUN HABER - Büro Memur-Sen Samsun Şube Başkanı Mustafa Karabiber, Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı Yargı Reformu Stratejisi Taslağı’yla, zabıt katiplerinin tek kariyer umudu olan yazı işleri müdürlüğünün ellerinden alındığını söyledi. Karabiber, yazı işleri müdürlüğüne hukuk mezunlarının alınacak olmasına tepki gösterdi. 
TEK UMUT DA ELLERİNDEN ALINDI
Yargı Reformu Paketi’nde güncelleme yapılmasını istediklerini kaydeden Karabiber, “30 Mayıs 2019 tarihinde açıklanan Yargı Reformu Stratejisi Taslağında Adalet Bakanlığı’mızda zabıt katibi arkadaşlarımızın kurum içi görevde yükselme yoluyla elde edebildiği tek kariyer umudu olan yazı işleri müdürlüğü sınavının kaldırılması öngörülmüş, yerine yazı işleri müdürlüğünün kariyer meslek olarak yapılandırılması, yazı işleri müdürlüğünün görevde yükselme usulü ile değil hukuk eğitimi almış olanların en başta sınavla girilebilen bir kariyer haline dönüştürüleceği ifade edilmiştir. Madem her hukuk eğitim almış olan kişi adliyelerde yazı işleri müdürlüğü sınavına girebilecek, bu halde çoğunluğu lisans mezunu olan zabıt katibi arkadaşlarımızın da yapılacak olan sınavla avukat, hakim veya savcı yardımcısı olmasının da önü açılmalıdır” diye konuştu.
ÖZÜR BEKLİYORUZ
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu’ndan özür beklediklerini belirten Karabiber, “Adalet Çalışanları olarak, Türkiye Barolar Birliği Başkanının Yargı Reformu Paketini değerlendirirken yapmış olduğu açıklamada, dosyaların eksik olarak duruşmaya çıkmasının müsebbibi Yazı İşleri Müdürleri imiş gibi hedef gösterilmesi ve Yazı İşleri Müdürlüğüne hukuk mezunlarının atanması ile bu sorunların ortadan kalkacağını ifade etmesi, yargı çalışanlarımıza bir hakarettir. Barolar Birliği Başkanı, yazı işleri müdürlerinin görevlerinden bihaberdir. Dosyaların duruşmaya eksik çıkmasının sebebi yazı işleri müdürleri midir? Bu talihsiz açıklamayı şiddetle kınıyor ve Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu’nu adalet çalışanlarından özür dilemeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x