Reklam
Karaaslan Uganda Cumhurbaşkanı  ile görüştü
Reklam

Karaaslan Uganda Cumhurbaşkanı  ile görüştü

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Uganda Cumhurbaşkanı Museveni ile görüştü

27 Ocak 2020 - 16:47

SAMSUN HABER - AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Parlamentolar Arası Uganda Dostluk Grubu koordinasyonunda resmi ziyaret kapsamında gittiği Uganda programının ilk gününde, ülkenin iktidar partisi National Resistance Movement’in Kongresi’ne katıldı.

KARŞILIKLI YARAR
Ziyarete ilişkin görüşlerini paylaşan Karaaslan, “Uganda Cumhurbaşkanı Sn. Yoweri Museveni’nin Kurucusu ve Başkanı olduğu iktidar partisi National Resistance Movement’in Kongresi vesilesiyle Sahraaltı Afrika’nın önemli aktörlerinden Uganda’ya gelerek bir dizi program gerçekleştirdik. Ziyaretimiz kapsamında Cumhurbaşkanı Sn. Museveni ile de bir araya geldik. Ülkemiz Afrika ile ilişkilerini ‘karşılıklı yarar’ ilkesi üzerine inşa etmiş ve bu bakış açısıyla işbirliğinin daha da güçlendirilmesi noktasında irade ortaya koymuştur. 2005 yılının ülkemizde ‘Afrika yılı’ ilan edilmesiyle ivme kazanan Afrika’ya açılış politikamız meyvelerini vermeye devam etmektedir” açıklamasında bulundu.

 İLİŞKİLER ÖNEMLİ BİR İVME KAZANDI
Türkiye-Uganda arasındaki diplomatik ilişkilerin özellikle son yıllarda önemli bir ivme kazandığını aktaran Karaaslan, “Karşılıklı olarak Büyükelçiliklerin faaliyete geçmesi, gerçekleşen üst düzey ziyaretler, artan ihracat rakamları ve ticari ilişkiler bu konudaki iradenin itici gücü olmuştur. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın 2016’da Uganda’ya gerçekleştirdiği ziyaret, ülkemizden Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olmuştur. O ziyarette alınan kararlar iki ülke ilişkilerinin daha fazla güçlenmesine vesile olmuştur. Tarihi bağlarımız olan Uganda, sürdürülebilir kalkınma yolunda hayata geçirdiği hamlelerle kıtanın istikrarlı ülkelerinden biri olmuştur” dedi.
RESMİ GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Uganda ziyaretine Parlamentolar Arası Uganda Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, AK Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın ve Ankara Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can katıldı. Resmi görüşmeler gerçekleştiren heyet, Kampala Büyükelçiliği’nde Uganda’lı Bakan ve Milletvekillerinin katılımıyla heyet onuruna verilecek resepsiyonun ardından Türkiye’ye dönecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İdlib'de 1 asker daha şehit oldu
İdlib'de 1 asker daha şehit oldu
Samsunlu asker İdlib'de şehit düştü
Samsunlu asker İdlib'de şehit düştü