Reklam
Kapıkaya Fest 3. Doğa Sporları Festivali  başladı
Reklam

Kapıkaya Fest 3. Doğa Sporları Festivali  başladı

Samsun'un Bafra İlçesi'nde bu yıl üçüncüsü düzenlenen 'Uluslararası Kapıkaya Doğa Sporları ve Kültür Festivali' yoğun ilgi görüyor

25 Temmuz 2019 - 15:54

SAMSUN HABER - Samsun'un Bafra İlçesi'nde bu yıl üçüncüsü düzenlenen 'Uluslararası Kapıkaya Doğa Sporları ve Kültür Festivali' başladı. Samsun Valisi Osman Kaymak da Kapıkaya Fest Doğa Sporları Festivali'nin açılış törenine katıldı.


Türk Hava Kurumu tarafından festival alanında gerçekleştirilen akrobat uçak ve motorlu paraşüt gösterisiyle başlayan festivalin açılış konuşmasını yapan Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, “Kapıkaya Fest Doğa Sporları Festivali Karadeniz’in ve Türkiye’nin en büyük festivali olma yolunda ilerliyor. Festivalimizin bu sene iki özelliği var. Birincisi; Milli Mücadele’nin 100. Yılı etkinliklerinin içerisinde olması. İkincisi; Sayın Valimizin de destekleriyle bu seneki festivalimizi ‘Sıfır Atık’ temasıyla çevre dostu ilan ediyoruz. Belki de Türkiye’de ilk defa bir doğa festivalinde ‘Sıfır Atık’ projesine ve çevre dostu bir yaklaşıma rastlıyoruz” dedi.


İlk olarak yamaç paraşütü ile başlayan festivalin artık su sporları, fotosafari ve dağcılık gibi bir çok etkinliğin yapıldığı bir festival haline geldiğini ifade eden Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, “İnşallah bunu daha da büyüteceğiz. Bu sene Türk Hava Kurumu’nun yaptığı gösteri de festivalimize güzellik kattı. Onlara da teşekkür ediyoruz. Artık Bafra’yı ve Samsun’u hem ülkemizde hem de dünyada duyurarak bu festivali uluslararası bir festival haline dönüştürmek istiyoruz” diye konuştu.


Samsun Valisi Osman Kaymak ise “Allahü Teâla inanın bize çok güzel bir coğrafya vermiş. Samsunumuz Türkiye’nin en güzel yerlerinden birisi. Ben bu bölgeye ilk geldiğimde büyülendim. Ama bu güzellikleri insanlara iş ve aş olacak şekilde turizm geliri olarak değerlendirmemiz lazım. Bunun yolu da bu festivallerden geçiyor. Büyüklerimizin ‘Ya güzel bir yol açın ya da güzel bir yoldan gidin’ şeklinde bir sözü var. İşte eski Büyükşehir Belediye Başkanımız Zihni Şahin güzel bir yol açtı, Hamit Kılıç Başkanımız da bu yoldan gidiyor”ifadelerini kullandı. 


Turizmin bacasız fabrika olarak tanımlandığını hatırlatan Kaymak, “Türkiye gerçekten bir turizm ülkesi ve turizmde çeşitlendirme devam ediyor. Ancak festivallerde genellikle insanlar eğlendikten sonra doğayı kirletip bırakıyorlar. Bu festivalimizin ‘Sıfır Atık’ temasıyla çevreyle dost bir şekilde başlatılmasını çok anlamlı buluyorum ve Hamit Başkanı tebrik ediyorum. Bu anlamda misafirlerimizden de anlayış bekliyoruz. Bu festival bu yönüyle ümit ediyorum ki Türkiye'ye örnek olacak, hem Bafra’nın hem Samsun’un tanıtımına ve çevreye katkı sağlayacak. İnsanların doğaya büyük bir özlemi var ama kirlilikten dolayı doğaya gitmek istemiyor veya gidince kirletiyor. Bu doğa büyüklerimizden bizlere emanet ve bizler de çocuklarımıza aktaracağız.” şeklinde konuştu.


Samsun’un, Milli Mücadele’nin 100. Yılı’nda çok güzel etkinliklere ev sahipliği yaptığını ve yapmaya devam ettiğini belirten  Kaymak, “Bu festival de bu etkinliklerin devamı. O anlamda bu güzel ülkeyi bize vatan bırakan aziz şehitlerimizi, Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyoruz, mekanları cennet olsun” dedi.

Konuşmaların ardından etkinlik alanını protokol üyeleriyle birlikte gezen Kaymak, Kılıç ile badminton oynayıp, festivale katılan yerli ve yabancı sporcularla sohbet etti.


Kapıkaya Fest Doğa Sporları Festivali'nin açılış törenine ayrıca, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Alaçam Kaymakamı ve Bafra Kaymakam Vekili Fikret Zaman, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İl Jandarma Komutan V. J. Albay Mehmet Arı, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Nihat Soğuk, eski Büyükşehir Belediyesi Zihni Şahin, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, sporcular ve çok sayıda vatandaş katıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun'da iki kişi Korona virüsten hayatını kaybetti
Samsun'da iki kişi Korona virüsten hayatını kaybetti
Samsun'da bir poliste Korona tespit edildi
Samsun'da bir poliste Korona tespit edildi