Kadınların mezuniyet gururu
Reklam

Kadınların mezuniyet gururu

Samsun'un Çarşamba İlçesi'nde düzenlenen okuma yazma kursunu başarıyla tamamlayan 3 kadın, şiir okuyup cübbe giyerek okur yazar olmanın mutluluğunu yaşadı

15 Mayıs 2018 - 13:59

SAMSUN HABER - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan okur yazarlık seferberliği kapsamında Çınarlık İlkokulu'nda düzenlenen kursu tamamlayan kursiyerler için mezuniyet töreni düzenlendi. Törende, iki aylık eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerlerden 3'ü cübbe giydi, şiir okudu. Bitirme belgesi alan kadınlar, daha sonra keplerini havaya fırlattı. 

Çınarlık İlkokulu Müdürü Gülşen Türker Tural, yaptığı açıklamada, okuma yazma kursuna 12 kursiyerin katıldığını ancak tarladaki işlerinden dolayı mezuniyet törenine sadece 3'ünün gelebildiğini söyledi. Hayatlarında hiç okula gitmemiş kişilere okuma yazma öğrettikleri için mutlu olduklarını anlatan Tural, "Kursiyerlerin okul sevgisini ve mezuniyeti yaşamalarını istedik. Onun için böyle bir tören hazırladık" dedi. 

AZMETTİM BAŞARDIM
Kursiyerlerden 46 yaşındaki Dudu Dilmaç, başlarda eşinin kursa gelmesini istemediğini belirterek, "Eşim 'Uğraşamazsın' demişti ama azmettim, başardım. Çok mutluyum" ifadesini kullandı. 

ÇOK MUTLUYUM
Dudu Yamaç'ın mezuniyet törenine katılan kızı Betül Dilmaç da annesi okur yazar olduğu için sevinçli olduğunu dile getirdi. Üç çocuk, beş torun sahibi 60 yaşındaki Katibe Eren, çocukken kendilerine uzak olduğu için okula gidemediğine işaret ederek, 60 yaşında okuma yazma öğrendiği için mutluluk duyduğunu söyledi. Kursiyerlerden dört çocuk, beş torun sahibi Emine Öztürk de okumanın içinde ukde kaldığını vurgulayarak, "Oy kullanırken imza atamadığım için çok utanıyordum. Okumak içimde ukde kaldığı için çocuklarımın hepsini okuttum. Şimdi çok mutluyum" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsunlu emekli öğretmen hayatını kaybetti 
Samsunlu emekli öğretmen hayatını kaybetti 
Samsun'da karantinada tutulan öğrenci  Kim 500 Milyar İster'de o günleri anlattı
Samsun'da karantinada tutulan öğrenci  Kim 500 Milyar İster'de o...