Reklam
İlkadım’da hemşeri dernekleri tek çatı altında toplanacak
Reklam

İlkadım'da hemşeri dernekleri tek çatı altında toplanacak

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, ”Şehre katkı veren Samsunluluk ruhu canlandıran hemşehri derneklerimizi  tek çatı altında birleştireceğiz bir projeyi hayata geçirmeyi düşünüyoruz” dedi

30 Ocak 2020 - 14:35

SAMSUN HABER - İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, şehre katkı veren Samsunluluk ruhu canlandıran hemşehri dernekleri  tek çatı altında toplayacaklarını belirterek, sosyal donatıları olan ofis tarzında yerleşkelerin bulunacağı bir yapıyı ileriki yıllarda şehre kazandırmayı hedeflediklerini  söyledi. 

DERNEK SAYIMIZ ARTTI
Başkan Demirtaş; “Türkiye’de uzun yıllardan beri devam eden iç göçten İlkadım'ında etkilenmiş olduğunu söyleyebiliriz. İlkadım ilçemiz  coğrafi ve iklimsel koşulları, ulaşım ağlarındaki konumu, kentin merkezi oluşu iç göçteki hedef ilçelerden biri olmasının başlıca nedenlerindendir. Özellikle son yıllarda çok yoğun göç alan ilçemizde, kent nüfusunda belirgin artışlar meydana geldi. Çevre il ve bölgelerden gelen vatandaşlarımızla birlikte İlkadım, çok kültürlü bir şehir özelliği kazanmış ve bunun sonucunda ilçede faaliyet gösteren hemşehri derneklerinin sayısında bir artış meydana gelmesine neden oldu" diye konuştu.

SORUNLARA ÖNERECEĞİMİZ ÇÖZÜMLER MÜŞTEREK OLMALI

Hemşehri derneklerinin kentlilik bilincinin gelişmesi ve  kent aidiyetliğin sağlanmasında önemli katkılar yapan kurumların sayıları giderek artığının altını çizen Başkan  Demirtaş, "Bir bakıyorsunuz, aynı kentin ilçeleri, hatta köyleri dernek kurmuş. Benim önerim, şehrimizde doğup büyüdükleri kente ait farklı oluşumlar yaşatmaya çalışan derneklerimizi  tek bir çatı altında bir araya getirmeliyiz. Türkiye’nin sahip olduğu güzelliklere ve kültürel çeşitliliğe yaşatan Kürdü, Lazı, Çerkezi, Gürcüsü, Boşnağı ve diğer tüm renkleriyle ülkemizin bir kültür mozaiği olan hemşehri derneklerimizin sorunları da  dertleri de müşterek. Bu sorunlara önereceğimiz çözümler de müşterek olmalıdır. Bu birlik ve beraberliğin tesisinin sağlanacağı  derneklerimizin ortak çalışmalarını yapabilecekleri bir yapıyı İlkadım ilçemizde inşa edip derneklerin kullanımı için tahsis edeceğiz” ifadelerini kullandı.
 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun'da koronavirüsten ölen sayısı açıklandı
Samsun'da koronavirüsten ölen sayısı açıklandı
Samsun'a giriş ve çıkışlar yasaklandı
Samsun'a giriş ve çıkışlar yasaklandı