Reklam
İlkadım’da hararetli meclis
Reklam

İlkadım’da hararetli meclis

İlkadım Belediye Meclisi’nde meclis üyeleri arasında, Büyükşehir’den talimat alınıyor tartışması çıktı. Herkesin fikrini söylemekte özgür olduğunu kaydeden Başkan Demirtaş, “Meclisimizde her madde tartışılıyormuş gibi bir hava yaratılmasın” dedi

07 Mayıs 2019 - 17:24

SAMSUN HABER - İlkadım Belediye Meclisi mayıs ayı toplantısı İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş Başkanlığında gerçekleştirildi. 10 gündem maddesinin oylandığı mecliste, 10. gündem maddesi meclis üyelerini hararetlendirdi. Kalkanca Mahallesi’nde yer alan iki parselin birleştirerek, mevcut inşaat haklarının tek parselde değerlendirilmesi amacıyla hazırlanan imar planı değişikliğini ret eden Cumhur İttifakı üyelerine, İYİ Parti ve CHP’li meclis üyeleri tepki gösterdi. 


ADA YAPISINI BOZUYOR
Komisyon raporu hakkında Cumhur İttifakı adına söz alan Hasan Uzunlar, ada yapısını bozduğu için yapılacak inşaatı ret ettiklerini kaydetti.Ü

SIRF MUHALEFET YAPILIYOR
Bunun üzerine söz alan İYİ Partili Alper Aydemir, Cumhur İttifakını muhalefet yapmakla suçlayarak, yapılacak inşaatın ada yapısını bozmayacağını, inşaatın yapılmasını İlkadım için önemli olduğunu söyledi. Aydemir, “Açıkçası kendilerinin de bu işe inandıklarını pek düşünmüyorum. Sırf muhalefet uğruna yapıldığını görüyoruz. Bizler bu kapıdan içeriye girerken, siyaseti kapının dışında bırakacağız, İlkadım halkına hizmet edeceğiz dedik. Bu inşaat ile bir müteahhidimiz ekonomiye can verecek.  Komisyon raporunu ret edilmesini kınıyorum” diye konuştu.

 


KAMU YARARI YOK
Aydemir’den sonra söz alan MHP’li Cemalettin Kola, Aydemir’in neyi neden kınadığını anlamadığını söyleyerek, “Sırf muhalefet olsun diye böyle yapmaya kalsaydık az önceki komisyon raporlarını onaylamazdık. Bunlar doğru söylemler değil. Biz bu konuyu araştırdık. Büyükşehir Belediyesi’nden bize söyledikleri buranın ada bütünlüğünü bozacağı, yapılaşma koşullarını taşımayacağıdır. Büyükşehir’de ret edilecek bir maddenin bizim burada kabul etmemizin bir anlamı yok. Arkadaşımız  muhalefet yapıyorsunuz, siyaseti kapının dışında bırakamadınız sözlerini kabul etmiyorum” şeklinde konuştu.

YAPILAN ETİK DEĞİL
Kola’da sonra söz alan CHP’li Fikret Pekal, Cumhur İttifakı üyelerinin Büyükşehir Belediyesi’nden talimat aldığını ileri sürerek, “Burası İlkadım İlçesi’nin haklarını savunulduğu bir belediye meclisi. Burası Büyükşehir Belediye Meclisi değil. Dolayısıyla burada bir karar alınırken, daha evvel Büyükşehir Belediyesi ile konuşup, görüşüp bir karar alıp, onu buradaki meclise dikte etmek hiç etik değil. Bunu yaparak İlkadım İlçesi’ni hiçe saymış oluyorsunuz. Büyükşehir’den talimat geldi, demelerini kabul etmiyoruz” dedi.


HERKES FİKRİNİ SÖYLEMEKTE ÖZGÜR
Tartışmalardan sonra konuşan Başkan Demirtaş ise herkesin fikrini özgürce söyleyebileceğini belirterek, “Mesele anlaşıldı. Büyükşehir bura ile ilgili tavrı arkadaşlarımıza iletmiş, onlar da iradelerini bu şekilde değerlendiriyorlar. Burada saygı ölçüsünü kaçırmamak kaydı ile herkes fikrini ifade etmekte özgürüdür. Ancak onayları madde bazında dikkate almanızı rica ediyorum. Burada her şey tartışılıyormuş havasına girilmesin.  Sonra bunun içinden çıkamayız. Burada bir madde var herkes özgür iradesini söyledi” diye konuştu. 
Daha sonra oylamaya geçildi. 10. Madde olan imar komisyonu raporunun reddi oy çokluğu ile kabul edildi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun Haber - Vahşi cinayette 3 tutuklama
Samsun Haber - Vahşi cinayette 3 tutuklama
Samsun Haber - İlkadım'da şiir rüzgarı
Samsun Haber - İlkadım'da şiir rüzgarı