Reklam
Havza Ziraat Odası Başkanı Genç: TMO çiftçi ile oynuyor
Reklam

Havza Ziraat Odası Başkanı Genç: TMO çiftçi ile oynuyor

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, TMO’nun çiftçi ile oyun oynadığını belirterek, “TMO ürünleri almak yerine, üreticiyi tüccarın kucağına atıyor. Çiftçiler zor durumda kalıyor” dedi

15 Temmuz 2019 - 17:50

SAMSUN HABER - Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, Havza Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) aktif alım yapmak yerine, ürünleri almamak için çeşitli bahanelerle engeller çıkardığını kaydetti. Genç, TMO’nun bu tavrı yüzünden çiftçinin, tüccarlar karşısında ezildiğini söyledi.
ALIM YAPMAMAK İÇİN BAHANE ÜRETİYORLAR
Havza TMO’nun alım yapmakta gönülsüz davrandığını kaydeden Genç, “Toprak Mahsulleri Ofisi piyasaya güçlü girmiyor Gönülsüz davranıyor. Bize, en son sadece müdahale alımı yaparız dediler. Yani tabana vurduğunda. Rakamları, 1.38-1.40 lira olarak açıklamışlar. Piyasada bu 1.10-1.15 liraya işlem görüyor. Rakamlarla gerçekler birbirini tutmuyor. Geçen sene de çiftçimize oyunlar yaptılar. 0.80 liraya buğdayı aldılar. 0.80 liranın yüzde 50’si üretim maliyeti, gübresi ve mazotunu da çıkınca çiftçi, kilodan bir yılda 0.40 lira kazandı.  Çiftçiden 0.80 liraya alına buğday, kışın ise 1.25 lira oldu.  Burada tüccar kazandı” diye konuştu.
TMO ÇİFTÇİNİN ARKASINDA DEĞİL
Havza TMO ile her sene görüştüklerini ancak hiçbir zaman sonuç alamadıklarını belirten Genç, “Havza TMO ile her sene görüşüyoruz. Ancak bir sonuç alamıyoruz. Hatta, TMO götürdüğümüz buğdayı almamak için çeşitli bahaneler sunarak, engeller çıkarıyor. Bizim istediğimiz buğdayın aktif olarak alınması. Ancak onlar bunu yapmıyor. Borcu olan çiftçiyi, üreticinin kucağına atıyor. Tüccar da stok yapıyor. 12. 1 ve 2. ayda 1.30 lira olan buğday, ne oldu da şimdi biz hasatta girince 1. 15 liraya düştü. İşte bu büyük bir fırsatçılık. TMO kapısına kocaman ‘Çiftçinin kara gün dostuyuz’ yazmış. Ancak, TMO çiftçinin arkasında durmuyor.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öztekin: Derneğimizin sancağını daha da yükseğe getireceğiz
Öztekin: Derneğimizin sancağını daha da yükseğe getireceğiz
YILPORT SAMSUNSPOR – 1922 KONYASPOR: 2 – 0
YILPORT SAMSUNSPOR – 1922 KONYASPOR: 2 – 0