Reklam
Hancıoğlu’ndan banka ve sigorta emeklileri için kanun teklifi
Reklam

Hancıoğlu’ndan banka ve sigorta emeklileri için kanun teklifi

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, mevcut bayram ikramiyesi düzenlemesi ile banka ve sigorta emeklilerine üvey evlat muamelesi yapıldığını kaydetti

03 Ağustos 2019 - 11:33

SAMSUN HABER - CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Ramazan ve Kurban Bayramlarında verilen ikramiyelerden faydalanamayan banka emeklilerini bayram ikramiyesi kapsamına alan düzenlemeyi, kanun teklifi olarak Meclis Başkanlığı'na sundu. Hancıoğlu, banka ve sigorta şirketlerinden emekli olanların bayram ikramiyesi alamamasının adaletsizlik olduğunu belirterek, “Banka ve sigorta emeklilerine üvey evlat muamelesi yapılıyor” dedi.

 Hancıoğlu'nun Meclis Başkanlığı'na sunduğu teklifle, emeklilere verilecek bayram ikramiyelerinin tanımlandığı 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun ek 18. maddesinin birinci fıkrası yeniden düzenlenecek. Buna göre, bayram ikramiyesi verilecek emekliler kapsamına, 506 Sayılı Kanunun geçici 20'nci maddesi kapsamındaki bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret odaları, sanayi odaları ve borsalardan emeklileri de dahil edilmiş olacak.

BU EŞİTSİZLİK SON BULSUN

Mevcut bayram ikramiyesi düzenlemesinin, banka ve sigorta emeklilerine üvey evlat muamelesi yaptığını kaydeden Hancıoğlu, "Bayramda çocuklarını, torunlarını sevindirmek, ihtiyaçlarını gidermek herkes gibi, banka ve sigorta emeklilerimizin de hakkı. Bu eşitsizlik artık son bulsun" dedi.

300 BİN KİŞİ MAĞDUR

Hancıoğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Emeklilere verilen 1000 TL'lik bayram ikramiyesi, enflasyon ve alım gücünü zayıflatan diğer unsurlar karşısında yıldan yıla değerini yitirse bile emeklilerimiz için ciddi bir mali destek. Kapsam dışı bırakılan 150 bin emekli haksızlığa uğruyor. Aynı kanun hükümlerine tabii oldukları halde farklı uygulamaları ortaya çıkaran bu durumun, aileleriyle birlikte yaklaşık 300 bin kişiyi mağdur ettiği açıktır. Hazine'den yapılan Bayram İkramiyesi ödemesinin, sadece SGK emeklilerini kapsar biçimde uygulanması ve 506 sayılı Kanun'da tanımlı kurum ve kuruluşlardan emekli olanların kapsam dışı kalması, emeklilerimiz arasında haksızlığa ve adaletsizliğe neden olmaktadır."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öztekin: Derneğimizin sancağını daha da yükseğe getireceğiz
Öztekin: Derneğimizin sancağını daha da yükseğe getireceğiz
YILPORT SAMSUNSPOR – 1922 KONYASPOR: 2 – 0
YILPORT SAMSUNSPOR – 1922 KONYASPOR: 2 – 0