google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
Hamsinin azlığı ihracatı olumsuz etkiledi
Reklam

Hamsinin azlığı ihracatı olumsuz etkiledi

Bu yıl avlanan hamsi miktarının düşük olduğunu bu nedenle ihracatın istenilen düzeyde olmadığını kaydeden DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, hamsi ihracatından 4 milyon 984 bin 364 dolar gelir elde edildiğini söyledi

30 Nisan 2019 - 14:20

SAMSUN HABER - Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, Türkiye'nin bu sezon 18 ülkeye hamsi ihraç ederek 4 milyon 984 bin 364 dolar gelir elde ettiğini kaydetti. Avlanan hamsinin az olması nedeniyle ihracatın istenilen düzeyde olmadığını ifade eden Kalyoncu, "Beklediğimiz rakamlara ulaşamadık" dedi

FRANSA'YI BELÇİKA VE ALMANYA TAKİP ETTİ
Türkiye'nin en çok Fransa'ya hamsi ihraç ettiğini kaydeden Kalyoncu, "1 Eylül 2018-15 Nisan 2019 dönemini kapsayan av sezonunda 18 ülkeye bin 172 ton hamsi satıldı. Fransa bu dönemde en fazla hamsinin ihraç edildiği ülke oldu. Bu ülkeye 1 milyon 519 bin 367 dolar karşılığında 285 ton hamsi gönderildi. Fransa'ya hamsi ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre miktar bakımından yüzde 11, tutar bakımından yüzde 4 artış gösterdi. Fransa'yı, 232 ton karşılığı 1 milyon 384 bin 102 dolar tutarla Belçika ve 266 ton hamsi karşılığı 684 bin 39 dolar tutarında ihracatla Almanya izledi. Doğu Karadeniz'den de söz konusu dönemde Almanya, ABD ve KKTC'ye 196 ton hamsi satılarak 499 bin 698 dolar gelir elde edildi. Geçen yılın aynı döneminde ihracat yapılamayan Avusturya, Gürcistan, Yunanistan, Katar ve Irak'a da hamsi ihraç edildi. Ülke çeşitliliğinin önümüzdeki sezon artacağına inanıyoruz" diye konuştu. 

YÜZDE 5 DÜŞÜŞLE KAPATTIK
Su ürünleri arasında hamsinin önemli yer bulduğunu belirten Kalyoncu, bu yıl avlanan hamsi miktarının düşük olduğunu belirten Kalyoncu, buna bağlı olarak fiyatların yüksek seyrettiğini dile getirdi. Kalyoncu, bu nedenle ihracatın istenilen düzeyde olmadığını ifade ederek, "Fiyatın yüksek olmasıyla üretim ve lojistik maliyetlerindeki artışlar, hamsi ihracatımızı olumsuz yönde etkiledi, beklediğimiz rakamlara ulaşamadık. Söz konusu dönemi yüzde 5 düşüşle kapattık" şeklinde konuştu. 

18 ÜLKEYE HAMSİ SATILDI
Türkiye'nin en fazla hamsiyi Fransa'ya sattığına işaret eden Kalyoncu, "Hamsi ihracatında miktar olarak yüzde 11 artışla Fransa ilk sırayı aldı. Önümüzdeki sezon daha fazla ihracat yapılmasını umuyoruz" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun Haber - Meteoroloji'den Samsun'a sağanak yağış uyarısı
Samsun Haber - Meteoroloji'den Samsun'a sağanak yağış uyarısı
Samsun Haber - 6 Temmuz güncel altın fiyatları
Samsun Haber - 6 Temmuz güncel altın fiyatları