SAMKON Genel Başkanı Gümüş'ten santrale tepki

Samsun'un Çarşamba Ovası'na kurulacak olan biyokütle enerji santraline tepki gösteren SAMKON Genel Başkanı Sezgin Gümüş, "Bu konuda Samsun ahalisi haklı olarak son derece tedirgin iken yetkililerden tatmin edici bir açıklama yapılmamıştır" dedi


 SAMKON Genel Başkanı Gümüş'ten santrale tepki

SAMSUN HABER - Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu (SAMKON) Genel Başkanı Sezgin Gümüş, Samsun'un Çarşamba Ovası'na kurulacak olan biyokütle enerji santraline tepki gösterdi. Firma yetkililerine seslenen Gümüş, yetkililerden bazı konularda açıklama yapmalarını istedi.
SAMKON olarak Samsun'un önemli problemleriyle ilgilendiklerini kaydeden Gümüş, "SAMKON gurbetteki Samsunluların siyasetten içtimai hayata kadar hayatın her alanında etkili ve güçlü olabilmesi için faaliyette bulunan bir lobi kuruluşudur. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafındaki Samsun hemşehri gruplarını örgütlerken doğduğumuz topraklara olan vefa borcumuz gereği ihtiyaç halinde Samsun’un önemli problemleriyle de ilgilenmekteyiz. Bir süredir; Kuzey İç Anadolu ile bütün Karadeniz'i besleyen ve milyonlarca yılda oluşan alüvyon ova niteliği taşıyan Çarşamba Ovası'na kurulacak termik santral Samsun gündemini meşgul etmektedir. Bu konuda Samsun ahalisi haklı olarak son derece tedirgin iken yetkililerden tatmin edici bir açıklama yapılamamıştır. Ortalıkta bir yığın bilgi kirliliği dolaşmakta ve bu işin akıbetinin hayır mı yoksa şer mi olduğu bilinmemektedir" diye konuştu.

SANTRAL İLE İLGİLİ RAPOR HAZIRLANACAK
Yetkililerden bazı istekleri olduklarını kaydeden Gümüş, "Bu süreçte bu yatırımın nev-i cinsinin ve yatırımcı firmanın bilinmesi için yetkililerden isteğimiz, yapılan bu ihalenin şartnamesinin kamuoyu ile paylaşılması, bu ihaleyi alan firma bilgilerinin kamuoyu ile paylaşılması, bu yatırım için neden Çarşamba ovası tercih edildi? Kamuoyu ile paylaşılması
konfederasyonumuz yetkili organları Samsun için hayati önem arzeden bu konu ile ilgili istanbul üniversitelerindeki bilim çevrelerinden destek alarak bahsi geçen termik santralin kurulmasının faydaları ve zararları ile ilgili bir rapor hazırlayacak ve siz kıymetli Samsun kamuoyu ile paylaşacaktır. Rapor sonucunda menfi bir karar çıkması halinde bir STK ve lobi yapılanması olarak  hiçbir partinin yan kuruluşu olmadan, Samsun’un menfaatlerinin yanında çekinmeden durarak gereken her adımı atacağımızı ve çalınmadık kapı bırakmayacağımızı Samsun kamuoyuna ilanen duyururuz"