Ulusal Matematik Sempozyumu'nun 32.'si Samsun'da başladı

Ulusal Matematik Sempozyumu’nun 32.’si 100. Yıl etkinlikleri kapsamında 165 akademisyen ve araştırmacının katılımıyla Samsun’da başladı


Ulusal Matematik Sempozyumu'nun 32.'si Samsun'da başladı

SAMSUN HABER - Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ulusal Matematik Sempozyumu’nun 32.’si, Türk Matematik Derneğinin (TMD) desteği ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) ev sahipliğiyle Samsun’da başladı. OMÜ Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) Konferans Salonu’nda düzenlenen 165 akademisyen ve araştırmacının yer aldığı programın açılışına, Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, OMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Vedat Ceyhan, TMD Başkanı Prof. Dr. Burak Özbağcı, Ayvacık Belediye Başkanı Halil Kalaycı, AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, Atakum İl Meclis Üyesi Avukat Fikret Can Demir, OMÜ Matematik Bölümü ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Kasap, Çarşamba Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Emre Gündem katıldı.

OMÜ Matematik Bölümü ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Kasap, temel bilimlerin vazgeçilmez olduğunu belirterek,  “Bilindiği üzere matematik, fizik, kimya ve biyoloji temel bilimlerdir. Bu bilimler, yüzyıllardır uygarlığın en önemli yapı taşları oldu. Mevcut yaşamımızı daha iyi sürdürebilmemiz, çevremizde yaşananları daha iyi anlayabilmemiz ve içerisinde bulunduğumuz evreni daha iyi tanıyabilmemiz için temel bilimlere ihtiyacımız var. Teknolojiyi temel bilimlerin çıktılarıyla geliştirmekteyiz. Temel bilimlere gereken önemi vermediğimiz takdirde bunun sıkıntılarını ileri dönemlerde yaşayacağımız aşikârdır. Bu konuda yeteri kadar insan gücü oluşturduğumuz ve araştırma faaliyetlerini yeterince geliştirdiğimiz takdirde birçok teknolojik üründe dışa bağımlılığımız azalacaktır. Bu ve bunun gibi etkinliklerin, ülkemizde temel bilimlerin gelişmesine hizmet edeceğini, bunun sonucunda da dışa bağımlılığımızın azalarak bağımsızlığımızın perçinleneceğini düşünmekteyim. Etkinliğin, bağımsızlığımızın yüzüncü yılında Samsun’da yapılmasının bu bağlamda önemli ve değerli olduğunu söyleyebilirim. Bir kez daha açılış törenimize ve etkinliğimize katılmanızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, en derin saygılarımı sunuyorum” dedi.

Uluslararası kongre ve sempozyumların önemine değinen OMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ceyhan, sempozyumun, Türkiye’nin ilerlemesine ve kalkınmasına hizmet edecek konuların tartışılmasına ve anlaşılmasına vesile olmasını dilerken, disiplinler arası çalışmalarda daha çok yer alınması gerektiğinin öneminin altını çizdi.

3 Eylül’e kadar devam edecek sempozyumda; “Analiz, cebir, sayılar teorisi, geometri, topoloji, diferansiyel denklemler, olasılık ve istatistik, uygulamalı matematik, mantık ve matematiğin temelleri, matematik eğitimi ve diğer konular, genel konuşmacılar, dizi konuşmacılar ve çağrılı ana konuşmacılar tarafından detaylı bir şekilde ele alınacak.