ESM’den elektrik zammına tepki

ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan elektriğe bir yılda yüzde 49 zam yapıldığını belirterek, “Dar gelirli vatandaşın, çiftçinin ve sanayicinin bu yükü taşıması mümkün değil” dedi


ESM’den elektrik zammına tepki

SAMSUN HABER - ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, EPDK tarafından elektriğe yapılan yüzde 15’lik zammı eleştirdi. Son 1 yıla elektriğe yüzde 49 zam yapıldığını kaydeden Erdoğan, dar gelirli vatandaşların bu yükü kaldıramayacağını söyledi.

KOŞULLAR ÇOK AĞIR
Erdoğan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “EPDK 1 Temmuz 2019 tarihinden geçerli olmak üzere elektrik tarifelerine yüzde 15 zam yapıldığını açıklamıştır. Dar gelirli vatandaşın, çiftçinin ve sanayicinin bu yükü taşıması mümkün değil. Büyük bir bölümünün boğazına kadar borçlu olduğu dar gelirli vatandaşlarımızın, yaşanan ekonomik krizle yaşam şartları fazlasıyla ağırlaşmışken, bir de elektrik fiyatlarına peş peşe yapılan zamlar insanları kara kara düşündürmektedir. Ortalama 1 yıllık elektrik faturası, asgari ücretlilerin 1 aylık maaşını geçmiş durumdadır. Çiftçi sulamada kullandığı elektriğin bedelini artık ödeyemez hale gelmiş olup, biriken elektrik borçları nedeniyle sulama yapamaz hale gelmiştir. Uluslararası rekabette zaten zorlanan ve ekonomik krizle birlikte ciddi bir sarsıntı geçiren sanayicilerin, yapılan bu zamlarla koşulları çok daha ağır hale gelmiştir.”

SON 1 YILDA ELEKTRİĞE YAPILAN ZAM YÜZDE 49 

Vatandaşlardan haksız yere tahsilat yapıldığını belirten Erdoğan, “2018 yılı Ağustos ayında yüzde 9, 2018 Eylül ayında yüzde 9, 2018 Ekim ayında yüzde 9 ve son olarak 2019 yılı Temmuz ayında yüzde 15 olmak üzere konutlarda elektriğe sadece son bir yıl içerisinde yapılan zam yüzde 48.90 rakamına ulaşmıştır. Yapılan bu zamlar yetmezmiş gibi birde vatandaştan kayıp kaçak bedeli, okuma bedeli, dağıtım bedeli gibi kalemler üzerinden haksız yere yüklü miktarda tahsilat yapılmaktadır” diye konuştu.